“Po përballemi sërish me Gjermaninë”- Putin ngre tonet në përkujtimin e Stalingradit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti rus Vladimir Putin e ka krahasuar luftën e sotme kundër Ukrainës dhe aleatëve të saj perëndimorë me fitoren e Rusisë kundër Gjermanisë naziste në Luftën e Dytë Botërore.

Deklaratat presidenti rus i bëri gjatë një fjalimi të mbajtur në ceremoninë për 80 vjetorin e betejës së Stalingradit.

Putin tha se Rusia është e sigurt se do ta fitoj luftën në Ukrainë, ashtu siç kishte qenë dhe 80-vjet më parë.

- Advertisement -

Ai shtoi se Rusia po përballet edhe një herë me Gjermaninë, duke iu referuar vendimit të kancelarit Scholz për të dërguar tanket Leopard 2 në Ukrainë.

Ekspertët kanë thënë se një pjesë e arsyes së hezitimit fillestar të Berlinit për të furnizuar Ukrainën me tanke, ishte përdorimi nga propaganda ruse i simbolikës se mjetet gjermane po luftojnë sërish kundër rusëve.

Kujtojmë se qyteti i Stalingradit e pa Rusinë të mposhtte forcat naziste, duke u shënuar në histori si pika e thyerjes së Hitlerit dhe kalimi i gjermanëve nga sulmi në mbrojtje.

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

TË FUNDIT

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

Ditmir Bushati: Qeveria shqiptare duhet ta shohë Serbinë me sytë e Kosovës

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati u tregua kritik lidhur me qëndrimin e Tiranës zyrtare ndaj Kosovës. Në emisionin Now në Euronews Albania Bushati bëri thirrje...

Samiti global i reduktimit të dëmeve nga duhani, ekspertët: Të rifreskohen politikat

Ekspertë të shëndetit publik nga 30 vende të botës janë mbledhur këtë të hënë në Athinë, ku po mbahet Samiti i 6-të i organizuar...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×