‘Po përgatitet sulmi bërthamor’, Zelensky: Bota të reagojë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka deklaruar se autoritetet në Moskë kanë nisur të përgatisin shoqërinë ruse për një përdorim të mundshëm të armëve bërthamore, edhe pse ai vetë nuk beson se do të arrihet deri në këtë pikë.

“Ata nuk janë gati për ta bërë një gjë të tillë, por kanë filluar të japin sinjale. Ata vetë nuk e dinë nëse do t’i përdorin armët bërthamore apo jo, por mendoj se është e rrezikshme edhe nëse flasim për një gjë të tillë”, ka thënë Zelensky në një intervistë për BBC.

Nga zyra e presidencës në Kiev, kreu i shtetit ka mohuar që të ketë bërë thirrje për sulme kundër Rusisë, duke thënë se deklaratat e tij janë keqinterpretuar.

- Advertisement -

“Kam thënë se duhet të marrim masa parandaluese, jo sulme”, ka saktësuar Zelensky.

Në javët e fundit, ushtria ukrainase ka rimarrë nën kontroll sipërfaqe të konsiderueshme territori në një kundërofensivë që ka detyruar trupat ruse të braktisin pozicionet e tyre.

Por si përgjigje presidenti rus Vladimir Putin ka aneksuar katër rajone të Ukrainës. Lëvizja, e konsideruar gjerësisht e paligjshme, ka rritur frikën për një përshkallëzim të luftës 7-mujore.

Putin, por edhe zyrtarë të tjerë rusë, kanë sugjeruar se armët bërthamore mund të përdoren për të mbrojtur zonat e aneksuara, edhe pse zyrtarët perëndimorë deklarojnë se nuk ka prova se Moska është përgatitur për një hap të tillë.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Sky News: Vetua e SHBA ndaj rezolutës së OKB për armëpushim ngjall zemërim me Gaza

Nga Gaza në Bregun Perëndimor dhe shumë më gjerë, ekziston një zemërim kolektiv ndaj vetos së SHBA-së ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit...

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

Turisti gjerman humbet rrugën në terrenin e vështirë në Dajt, shpëtohet nga policia

Policia e Tiranës ka mundur t’i vijë në ndihmë 1 turisti gjerman, i cili humbi rrugën, gjatë eksplorimit të natyrës, në Malin e Dajtit. Turisti...

TË FUNDIT

Sky News: Vetua e SHBA ndaj rezolutës së OKB për armëpushim ngjall zemërim me Gaza

Nga Gaza në Bregun Perëndimor dhe shumë më gjerë, ekziston një zemërim kolektiv ndaj vetos së SHBA-së ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit...

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

Turisti gjerman humbet rrugën në terrenin e vështirë në Dajt, shpëtohet nga policia

Policia e Tiranës ka mundur t’i vijë në ndihmë 1 turisti gjerman, i cili humbi rrugën, gjatë eksplorimit të natyrës, në Malin e Dajtit. Turisti...

Grabitja në Tiranë, policia jep detaje: Qëlluan ndaj efektivëve, RENEA në terren

Policia e Tiranës ka ndarë informacionin zyrtar për grabitjen me armë që ndodhi mbrëmjen e kësaj të shtune në një banesë në fshatin Prush. Policia...

Mesazhet në Kongresin e PS për 21 janarin, Klosi: Kam qenë në bulevard, secili…

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi tha në emisionin Review në Euronews Albania se 21 janari është një ngjarje që ka shenjuar PS. Ai...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×