English

Policia amerikane s’vret vetëm me armë, hetimet zbulojnë një praktikë të tmerrshme 

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dhjetëra vdekje në SHBA kanë ekspozuar rrezikun e përdorimit të qetësuesve në paraburgim policor, sipas një hetimi të AP të kryer në bashkëpunim me Frontline PBS dhe Qendrën Howard për Gazetari Hulumtuese.

- Advertisement -

Një hetim i AP zbuloi se gjatë 15 viteve të fundit, praktika e përdorimit të qetësuesve vdekjeprurës të personave të ndaluar ose të vendosur të ndalohen nga policia është krijuar pothuajse në mënyrë të padukshme me mbështetjen e ekspertëve të policisë dhe një qasje shkencore të dyshimtë dhe të pabazë.

Ajo të kujton rastin e arrestimit të afrikano-amerikanit Demetrius Jackson 43 vjeç, i cili u arrestua nga policia në shtetin amerikan të Wisconsin pas një raportimi për një thyerje në një parking.

Oficerët imobilizuan Jackson-in me një goditje elektrike, pas së cilës ai mbeti pa ajër dhe u ankua se nuk mund të merrte frymë.

Teksa ishte ulur në tokë me pranga në duar, policët i kanë dhënë oksigjen përmes maskës së frymëmarrjes dhe me të mbërritur ambulanca i është injektuar një qetësues i fortë, gjoja “për t’u qetësuar”.

Në vetëm pak minuta, zemra e Jackson-it ndaloi dhe ai vdiq pas rizgjimit dhe dy javëve të kaluara në spital.

Vdekja e Xheksonit në vitin 2021 ilustron mënyrën e fshehur shpesh në të cilën përfundojnë përballjet fatale me policinë amerikane – jo me armën e një oficeri të qëlluar, por me përdorimin e një shiringe mjekësore, thuhet në studim.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?