English

Publikohen pamje të pengjeve amerikane dhe izraelite në Gaza

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Hamasi ka publikuar një video që tregon provën e parë të jetës së dy pengjeve të tjerë që mbahen në Gaza.

- Advertisement -

Në pamjet pa datë, Omri Miran thotë se ai është mbajtur për 202 ditë dhe Keith Siegel përmend festën e Pashkës së kësaj jave, duke treguar se videot janë filmuar së fundmi, shkruan BBC.

Të dy u kapën kur Hamasi nisi sulmet e tij vdekjeprurëse më 7 tetor.

Duke iu përgjigjur videos, familjet e tyre thanë se do të vazhdojnë të luftojnë për kthimin e burrave.

Ata gjithashtu i kërkuan qeverisë izraelite të sigurojë një marrëveshje të re për lirimin e pengjeve.

Videoja e re vjen ndërsa Hamasi tha se po studionte propozimin e fundit të Izraelit për një armëpushim. Raportet e medias thanë se ndërmjetësi Egjipti kishte dërguar një delegacion në Izrael për t’i dhënë shtysë të re negociatave të ngecura.

Një marrëveshje e tillë që përfshinte një marrëveshje për lirimin e pengjeve të mbetura mund të ndalonte sulmin tokësor të planifikuar të Izraelit në qytetin jugor Rafah, tha të shtunën ministri i jashtëm i Izraelit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×