Policia turke arreston dhjetëra protestues në demonstratën e 1 Majit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dhjetëra protestues u arrestuan nga policia në Stamboll të Turqisë, gjatë protestës së mbajtur me rastin e 1 majit, kundër vështirësive ekonomike të shkaktuara nga inflacioni, raporton Reuters.

Televizionet lokale në Turqi shfaqën pamje të policëve duke u përleshur me protestuesit në sheshin ‘Taksim’ ndërsa disa prej tyre u vunë në pranga.

Agjencia e lajmeve Demiroren raportoi se 30 persona janë arrestuar në qarkun Beshiktash të Stambollit dhe 22 të tjerë në qarkun Sisli.

- Advertisement -

Marshimet e udhëhequra nga punëtorët dhe sindikatat mbahen çdo vit më 1 Maj në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Punës.

Zyra e guvernatorit të Stambollit tha se në total 164 persona janë arrestuar për protesta të paligjshme.

Norma vjetore e inflacionit në Turqisë pritet të rritet në 68% në prill, e nxitur nga konflikti Rusi-Ukrainë dhe rritja e çmimeve të mallrave, duke u ulur vetëm pak deri në fund të vitit, sipas Reuters.

Kreu i Konfederatës së Punëtorëve në Turqi, Ergun Atalay, u tha protestuesve në sheshin Taksim, se paga minimale duhet të ndryshojë, në mënyrë që të përkojë edhe me rritjen e çmimeve.

“Tema jonë kryesore këtë vit duhej të ishte kostoja e jetesës. Inflacioni shpallet në fillim të çdo muaji. Norma e inflacionit duhet t’i shtohet pagave çdo muaj”, tha Atalay

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

TË FUNDIT

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

“Po pengon implementimin e marrëveshjes që firmosi vetë”, Lushaku kritikon Kurtin

Jehona Lushaku ishte këtë të diel e ftuar në një lidhje direkte për emisionin “Review” në Euronews Albania për të folur rreth tensioneve të...

“Kryetarin e komunës e ngujuan në zyrë”, Krasniqi ngre pyetjen: A ja vlen përplasja

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ngriti këtë të diel disa pikëpyetje në emisionin “Review” sa i takon situatës së krijuar në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×