Polonia ndërton gardh me tela gjatë kufirit rus për të ndaluar kalimin e emigrantëve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Polonia ka përforcuar kufirin e saj me territorin rus të Kaliningradit me tela për shkak të dyshimeve se mund të bëhet një tjetër pikë kalimi për njerëzit që të kalojnë në Bashkimin Evropian.

Masa vjen pas raportimeve se autoriteti i aviacionit të Moskës filloi të nisë fluturimet nga Lindja e Mesme dhe Afrika e Veriut për në Kaliningrad, sipas ministrit të Mbrojtjes të Polonisë, Mariusz Blaszczak.

“Ushtarët e ushtrisë polake filluan të instalojnë tela në këtë kufi, në të gjithë pjesën tokësore të kufirit me Rusinë,” tha Konrad Szwed, një zëdhënës i rojes kufitare të Polonisë.

- Advertisement -

“Ne po planifikojmë gjithashtu të ndërtojmë një barrierë elektronike në këtë kufi”- shtoi ai, raporton Euronews.

Të premten, shërbimi kufitar polak raportoi gjithashtu një rritje të emigrantëve që përpiqeshin të kalonin në Bashkimin Evropian në kufirin e tij me Bjellorusinë.

“Ne nuk po shohim shumë emigrantë nga rajoni i Kaliningradit për momentin, por mund të bëhet i ngjashëm me fluksin e njerëzve nga Bjellorusia,” tha Agnieszka Legucka nga Instituti polak i Çështjeve Ndërkombëtare.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

TË FUNDIT

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

“Rënia e euros nuk është e stisur”- Shkodra: Si po përfiton qeveria nga ky fenomen

Kreu i shoqatës së prodhuesve, Arben Shkodra, është shprehur se rënia e euros nuk është një fenomen i prodhuar artificialisht nga ana e qeverisë. Komentet...

Arrestohet Ljupço Pallço, akuzohet për vrasjen e 14-vjeçares dhe të moshuarit në RMV

Është arrestuar Ljupço Palevski-Pallço, i cili dyshohet për rrëmbimin dhe ekzekutimin e Vanja Gjorçevskës 14-vjeçare dhe Pançe Zhezovskit 74-vjeçar. Duke falënderuar shtetin turk për bashkëpunimin,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×