English

Vrau 51 besimtarë myslimanë në Zelandë të Re, autori apelon dënimin me vdekje

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Njeriu që vrau 51 besimtarë myslimanë në ngjarjen e rëndë në Zelandën e Re po apelon dënimin e tij.

- Advertisement -

Gjykata e Apelit e Zelandës së Re konfirmoi të martën se Brenton Tarrant kishte paraqitur ankesën javën e kaluar. Seanca e radhës për të nuk është caktuar ende nga Gjykata.

Tarrant, vrau besimtarët në dy xhamitë e Christchurch gjatë lutjeve të së premtes në mars 2019. Ndërkohë dhjetëra persona të tjerë mbetën të lënduar.

Një vit më pas, Tarrant u deklarua fajtor për 51 akuza për vrasje, 40 akuza për tentativë vrasje dhe një akuzë për terrorizëm. Ai u dënua me burgim të përjetshëm pa mundësinë e lirimit me kusht, dënimi maksimal i disponueshëm në Zelandën e Re.
LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×