SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Portugalia është ekipi i radhës që është kualifikuar për më tej në fazën e 1/16 në Botërorin “Katar 2022”.

Portugezët kanë fituar me rezultatin 2-0 ndaj Uruguait. Një triumf ky që ka sjellë kualifikimin e luzitanëve të Fernando Santos.

Edhe pse te goli i parë festoi Kristiano Ronaldo, FIFA ia ka quajtur të dy golat Bruno Fernandes, që i siguroi fitoren e dytë në grupe portugezëve, të cilët do të vijojnë rrugëtimin në fazën pasardhëse.

Pjesa e parë është mbyllur me rezultatin 0-0, ku janë marrë edhe tre kartona të verdhë në këto 45 minutat e para.

Pjesa e dytë nisi në favor të Portugalisë, ku në minutën e 54-të Bruno Fernandes shënoi një gol të cilin e nisi për drejt zonës.

Në minutën e 93-të, Portugalia fiton një penallti, ku Bruno Fernandes nuk gabon para pikës së bardhë të penalltisë.