Presidenti i Avokatëve pa Kufi: Pse Beleri nuk mund të qëndrojë më në paraburgim

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Patrick Henry, President i Avokatëve pa Kufi deklaroi se sot është një ditë e rëndësishme për të drejtat e njeriut në Shqipëri dhe Europë.

Ai renditi arsyet se përse mendon që kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri nuk duhet mbajtur më në paraburgim.

“Kisha dëgjuar që procesi zhvillohet në një sfond politik sepse 1 kandidat që i përket minoritetit dhe që bën pjesë në opozitën e regjimit aktual u arrestua 2 ditë para votimeve. Ai u akuzua për tentativë për mashtrim në zgjedhje dhe unë jam këtu jo si përfaqësues politik, por si përfaqësues i Dhomave të Avokatisë Evropiane. Unë pyes veten për zgjatjen e afatit të mbajtjes në paraburgim të një të zgjedhuri, mandati i të cilit është miratuar nga Kolegji Elektoral, i cili nuk ka mundur të delegojë funksionet e veta që prej 14 majit, pra prej 4 muajsh. Vura re 4 elementë. I pari është se nuk ekziston rreziku që ai të arratiset, por edhe nëse ky rrezik do të ekzistonte përsëri ka mundësi për ta parandaluar atë, siç mund të jetë garancia pasurore. Së dyti nuk ka rrezik për falsifikim provash përderisa hetimi ka përfunduar dhe ka vetëm një dëshmitar që flet kundër tij, ndërkohë që thuhet se ai është një agjent provokues, ndërkohë që dëshmitarët e tjerë kanë folur në favor të tij,” – u shpreh Henry.

- Advertisement -

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Lirimi i Radoiçiç nga gjykata në Serbi, reagon Shefi i kabinetit të Kurtit

Luan Dalipi, shefi i stafit të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti, ka reaguar pas lirimit të terroristit Milan Radoiçiç nga paraburgimi. Përmes një postimi në...

“EncroChat dhe Sky në duart e policëve”, Balla: Do të përjashtohen përgjithmonë 

Efektivët e policisë të cilët kanë përdorur sistemet e koduara të komunikimit Sky apo EncroChat do të përjashtohen përgjithmonë nga radhët e policisë së...

U kap duke tharë bimët narkotike në Krujë, arrestohet 43-vjeçari

Policia në Krujë ka arrestuar një 43-vjeçar i cili kishte kultivuar bimë narkotike në oborrin e banesës së tij. Gjatë kontrollit u gjet dhe një...

TË FUNDIT

Lirimi i Radoiçiç nga gjykata në Serbi, reagon Shefi i kabinetit të Kurtit

Luan Dalipi, shefi i stafit të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti, ka reaguar pas lirimit të terroristit Milan Radoiçiç nga paraburgimi. Përmes një postimi në...

“EncroChat dhe Sky në duart e policëve”, Balla: Do të përjashtohen përgjithmonë 

Efektivët e policisë të cilët kanë përdorur sistemet e koduara të komunikimit Sky apo EncroChat do të përjashtohen përgjithmonë nga radhët e policisë së...

U kap duke tharë bimët narkotike në Krujë, arrestohet 43-vjeçari

Policia në Krujë ka arrestuar një 43-vjeçar i cili kishte kultivuar bimë narkotike në oborrin e banesës së tij. Gjatë kontrollit u gjet dhe një...

Ngrihet aktakuzë ndaj një personi për dhunë seksuale gjatë luftës në Kosovë

Prokuroria Speciale e Kosovës (PSK) njoftoi të mërkurën se ka ngritur aktakuzë ndaj një personi me inicialet Z.V., i dyshuar për dhunë seksuale gjatë...

Çollaku: Rithemelimi dhe PS rrëzuan interpelancën për Kosovën. Përgjigjet Bardhi

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Kreshnik Çollaku ka akuzuar se përfaqësues në Konferencën e Kryetarëve, përfaqësues të Rithemelimit drejtuar nga Berisha dhe përfaqësues të PS drejtuar...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×