English

Presidenti Macron pritet të vizitojë Kaledoninë e Re pas protestave të dhunshme

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti francez Emmanuel Macron planifikon të bëjë një udhëtim të befasishëm në Kaledoninë e Re të goditur nga trazirat, territorin francez të Paqësorit që është kapur nga ditët e trazirave vdekjeprurëse dhe ku njerëzit indigjenë kanë kërkuar prej kohësh pavarësinë.

- Advertisement -

Presidenti francez Emmanuel Macron po udhëton për në Kaledoninë e Re pas përleshjeve vdekjeprurëse të armatosura që pushtuan vendin.

Masa sinjalizon besimin në rritje të autoriteteve franceze se masat e përforcuara të sigurisë në rajon po e vënë nën kontroll territorin francez të Paqësorit.

“Ai do të shkojë atje sonte,” tha zëdhënësja e qeverisë Prisca Thevenot të martën, “kthimi në qetësi ka filluar të arrijë.”

Rajoni ishte përfshirë nga dhuna, plaçkitjet, zjarrvëniet dhe kaosi të tjera pas një hapi të Asamblesë Kombëtare Franceze për të miratuar ndryshimet në ligjet e votimit. E drejta për të votuar u zgjerua për të përfshirë shtetasit francezë që kishin jetuar në ishull për më shumë se dhjetë vjet.

Lëvizja u pa nga popullsia indigjene Kanak e ishullit si një përpjekje për të minimizuar ndikimin e tyre.

Ka pasur dekada tensionesh mes kanakëve autoktonë që kërkojnë pavarësinë për arkipelagun prej 270,000 banorësh, duke përfshirë pasardhës të kolonizatorëve dhe të tjerë që duan të mbeten pjesë e Francës.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?