Princesha spanjolle Leonor së shpejti do të kryejë shërbimin ushtarak 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Princesha e Kurorës spanjolle, Leonor do të fillojë stërvitjen e saj ushtarake tre-vjeçare në gusht ose shtator të këtij viti.

Vajza e madhe e mbretit Philip VI, e cila mbush 18 vjeç në tetor, do të marrë pjesë në Akademinë e Përgjithshme Ushtarake të Ushtrisë Spanjolle në qytetin verilindor të Zaragozës.

Më pas, trashëgimtarja e fronit spanjoll do të kalojë një vit në një shkollë detare në rajonin veriperëndimor të Galicisë, si dhe një vit në Akademinë e Forcave Ajrore në rajonin juglindor të Murcias, tha ministrja spanjolle e Mbrojtjes Margarita Robles.

- Advertisement -

Pas mbledhjes së qeverisë, ministrja sqaroi se Pallati Mbretëror beson se Leonor “duhet t’i nënshtrohet stërvitjes ushtarake, si babai i saj, mbreti Filip, dhe siç është zakon në monarkitë e tjera parlamentare”.

“Në vitet e fundit, ne kemi bërë përpjekje të konsiderueshme për të përfshirë gratë në forcat e armatosura”, tha ajo.

Princesha do të përfundojë një arsim dyvjeçar në UWC Atlantic College në Uells në fund të majit.

Nëse ndjek hapat e të atit, pas përfundimit të stërvitjes ushtarake do të ndjekë një universitet në Spanjë dhe më pas do të kryejë një master jashtë vendit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Në fokus goditja e krimit, Rrumbullaku pret në zyrë delegacionin nga Kosova

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku priti në një takim këtë të martë, Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Kosovës, Kolonel...

Rama: Sportistët elitarë mbështeten financiarisht si në nivelin e parë europian

Sot janë nderuar 7 sportistë shqiptarë, kampionë bote dhe Europe, që kanë përfaqësuar vendin në peshëngritje, ski, mundje, boks, bilardo e bodybuilding. Në fjalën e...

“Kemi sfida”, Kushi: Do të ndërtojmë dhe tre stadiume, përfitimet që sjellin

Ditën e sotme  janë nderuar 7 sportistët e talentuar shqiptarë, kampionë bote dhe Europe të cilët kanë përfaqësuar Shqipërinë me dinjitet të lartë në...

TË FUNDIT

Në fokus goditja e krimit, Rrumbullaku pret në zyrë delegacionin nga Kosova

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku priti në një takim këtë të martë, Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Kosovës, Kolonel...

Rama: Sportistët elitarë mbështeten financiarisht si në nivelin e parë europian

Sot janë nderuar 7 sportistë shqiptarë, kampionë bote dhe Europe, që kanë përfaqësuar vendin në peshëngritje, ski, mundje, boks, bilardo e bodybuilding. Në fjalën e...

“Kemi sfida”, Kushi: Do të ndërtojmë dhe tre stadiume, përfitimet që sjellin

Ditën e sotme  janë nderuar 7 sportistët e talentuar shqiptarë, kampionë bote dhe Europe të cilët kanë përfaqësuar Shqipërinë me dinjitet të lartë në...

Zbardhet lista e kandidatëve të Partisë Demokratike për këshilltarë në Tiranë

Është zbardhur lista e kandidatëve për këshilltarë bashkiak në Tiranë, nga ana e Partisë Demokratike me kryetar të komanduar Enkelejd Alibeajn. Lista e Partisë Demokratike...

37 viktima nga zjarri në zyrën e emigracionit të Meksikës

Të paktën 37 persona humbën jetën pas një zjarri në një qendër emigracioni në qytetin kufitar verior të Meksikës, Ciudad Juarez, tha shteti Chihuahua...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×