English

Pritë në Papua Guinea e Re, më shumë se 60 të vrarë në rajonin e Malësisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të paktën 64 persona kanë vdekur në një pritë në rajonin e largët të Malësive të Papua Guinesë së Re.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, viktimat u qëlluan për vdekje gjatë një mosmarrëveshjeje fisnore në provincën Enga gjatë fundjavës, tha një zëdhënës i policisë kombëtare për BBC.

Zona e Malësisë ka luftuar prej kohësh me dhunën, por këto vrasje besohet të jenë më të rëndat në vite.

Një fluks i armëve të zjarrit ilegale i ka bërë përplasjet më vdekjeprurëse dhe ka nxitur një cikël dhune.

Policia filloi mbledhjen e trupave në vendin e ngjarjes pranë qytetit Wabag, afërsisht 600 km (373 milje) në veriperëndim të kryeqytetit Port Moresby.

“Kjo është larg nga vrasja më e madhe që kam parë në Enga, ndoshta edhe në të gjitha malësitë,” i tha Mbështetja e Ushtrimit të Ushtrisë Mbretërore të Papua Guinesë së Re, George Kakas për Korporatën e Transmetimeve Australiane (ABC).

“Ne jemi të gjithë të shkatërruar, të gjithë jemi të stresuar mendërisht. Është vërtet e vështirë për t’u kuptuar.”

Policia ka marrë video grafike dhe foto që pretendohet se janë nga vendi i ngjarjes, duke treguar trupa të ngarkuar në një kamion, thonë mediat.

Përshkallëzimi i konfliktit fisnor, shpesh për shpërndarjen e tokës dhe pasurisë, çoi në një bllokim tre-mujor në Enga korrikun e kaluar, gjatë të cilit policia vendosi një shtetrrethim dhe kufizime udhëtimi.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?