Protestë në Gjermani, aktivistët çojnë tankun në portën e ambasadës ruse

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Aktivistët në Gjermani kanë protestuar në mbështetje të Ukrainës duke dënuar agresionin rus në 1 vjetorin e nisjes së luftës.

Në mënyrë simbolike ata parkuan një tank të shkatërruar e të ndryshkur përballë ambasadës ruse në Berlin.

Tyta e tankut u drejtua në pozicioni nga porta e hyrjes së ambasadës, duke sjellë një imazh të fushës së betejës në qendër të kryeqytetit gjerman.

- Advertisement -

“Tanku i thyer nënkupton rënien. Ukraina do të jetë Stalingradi i Putinit,” tha Wieland Giebel, kurator i muzeut Berlin Story Bunker.

Tanku, një T-72 B1 rus, u shkatërrua më 31 mars 2022, afër fshatit Dmytrivka pranë Kievit, nga një minë antitank.

Organizatorët thanë se mjeti luftarak u transferua në Gjermani me ndihmën e Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës dhe Muzeut Kombëtar të Historisë Ushtarake.

Zyra e bashkisë së Berlinit refuzoi kërkesën e Lenze dhe Giebel për të ekspozuar tankun vitin e kaluar, duke argumentuar me cënimin e sigurisë rrugore. Por në 1 vjetorin e nisjes së luftës autoritetet lokale në Berlin kanë dhënë lejen për ekspozimin e tankut.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mbyllet hetimi për dokumentet e klasifikuara, asnjë akuzë s’do të ngrihet ndaj Pence

Departamenti i Drejtësisë ka mbyllur hetimin për keqpërdorimin e mundshëm të dokumenteve të klasifikuara të gjetura në shtëpinë e ish-zëvendës presidentit amerikan Mike Pence...

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...

Rikthehet për të 3-tin vit festivali operistik i tenorit me famë botërore Rame Lahaj

“RLIOF” quhet festivali i cili mban këtë vit edicionin e tij të tretë. Tenori me famë botërore Rame Lahaj do të rikthehet jo vetëm me...

TË FUNDIT

Mbyllet hetimi për dokumentet e klasifikuara, asnjë akuzë s’do të ngrihet ndaj Pence

Departamenti i Drejtësisë ka mbyllur hetimin për keqpërdorimin e mundshëm të dokumenteve të klasifikuara të gjetura në shtëpinë e ish-zëvendës presidentit amerikan Mike Pence...

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...

Rikthehet për të 3-tin vit festivali operistik i tenorit me famë botërore Rame Lahaj

“RLIOF” quhet festivali i cili mban këtë vit edicionin e tij të tretë. Tenori me famë botërore Rame Lahaj do të rikthehet jo vetëm me...

Arrestimi i Sekretares së Përgjithshme të MSH, vjen reagimi i Ramës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me arrestimin në flagrancë të Sekretares së Përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro. Në turin e falenderimeve...

Pas Sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH

Pas sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH. Mësohet se është arrestuar Laura Sheto. Ditën e sotme është arrestuar dhe sekretarja e...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×