Provokimi serb në Botëror/ Flamuri me hartën e Kosovës, FIFA nis hetimet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Fotot e publikuara nga dhoma e zhveshjes e kombëtares së Serbisë përpara sfidës me Brazilin, ku shfaqej harta e Kosovës nuk ka kaluar pa vëmendjen e qeverisë botërore të futbollit.

FIFA ka hapur procedurën disiplinore ndaj Serbisë, teksa në flamur ishte një mbishkrim ku thuhej “Nuk dorëzohemi”, i njëjti u shfaq edhe nga tifozët në shkallët e stadiumit.

Të shtunën FIFA njoftoi nisjen e hetimit, ku në përfundim pritet të merret një vendim konkret. Ka qenë fillimisht federate e futbollit e Kosovës ajo e cila ka reagoi, por nuk vonuan as institucionet e tjera, të cilët dënojnë veprimin e turpshëm të lojtarëve serbë.

- Advertisement -

Kjo për faktin se hyrja në dhomat e zhveshjes është rreptësisht e ndaluar, madje duke parë dhe sigurinë në Katar, ndaj nuk përjashtohet një përfshirje e stafit të skuadrës.

Federata serbe e futbollit nuk ka bërë asnjë reagim deri më tani për rastin. Kombëtarja serbe u mposht në debutimin e kësaj kupe bote, ku u mposht nga Brazili me rezultatin 2-0.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×