English

Pse ISIS po sulmon Rusinë? Si do të hakmerret Putin…

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sulmi tronditës terrorist në ambientet e muzikës Crocus City Hall jashtë Moskës, i cili tashmë ka marrë më shumë se 130 jetë, duket si makthi më i keq i Kremlinit: një sulm xhihadist me origjinë nga Azia Qendrore në kohën kur Rusia është fokusuar në Ukrainë.

- Advertisement -

Forcat ruse të sigurisë duket se po pranojnë marrjen e përgjegjësisë nga Shteti Islamik Khorasan (Isis-K), një degë rajonale e lëvizjes më të gjerë të Shtetit Islamik (Isis). Lëvizjet terroriste xhihadiste kanë paraqitur prej kohësh një kërcënim serioz për Rusinë dhe Isis-K ka marrë kontrollin nga rebelët çeçenë si autorët e sulmeve më serioze atje, duke përfshirë bombardimin e metrosë së Shën Petersburgut në 2017, i cili la 15 të vdekur.

I bazuar kryesisht në Afganistan dhe Azinë Qendrore, Isis-K është fokusuar gjithnjë e më shumë në Rusi, të cilën e sheh si të barabartë me SHBA-në në “urrejtjen” e saj për Islamin.

Por si pritet të reagojë Vladimir Putin?

Përgjigja e parë e mundshme do të jetë një goditje ndaj militantëve të dyshuar të Azisë Qendrore dhe simpatizantëve të tyre. Nëse përvoja e kaluar është diçka qe kaloi pa vemendje , kjo do të jetë e rëndë dhe pa dallim.

Sulmi gjithashtu detyron Putinin të hedhë një vështrim të ashpër në forcat e tij të sigurisë. Herë pas here, ata e kanë dështuar atë dhe popullin rus, megjithatë Putini nuk ka qenë i gatshëm t’i kërkojë llogari. Asnjë aparat sigurie nuk mund të parandalojë të gjithë terrorizmin, por FSB-ja dhe agjencitë e tjera të sigurisë padyshim janë shpërqendruar nga fokusi i tyre në Ukrainë dhe mund të kenë dështuar të përfitojnë plotësisht nga inteligjenca vepruese.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?