Publikohet testamenti i Berlusconi, si u nda pasuria marramendëse e ish-presidentit 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në testamentin e publikuar sot të ish-kryeministrit italian të ndjerë, Silvio Berlusconi, thuhet se pjesa më e madhe e kompanisë Fininvest do t’u takojë fëmijëve të tij Piero Silvio dhe Marina Berlusconi.

Së bashku do të zotërojnë 53 për qind të kompanisë, sipas ANSA.

Berlusconi i ka lënë 100 milionë euro vëllait të tij Paolo, po kaq të dashurës Marta Fassina, ndërsa 30 milionë euro i ka dhënë këshilltarit Marcello del Utri.

- Advertisement -

Përveç shpërndarjes së pasurive, agjencia italiane ka publikuar edhe një mesazh që biznesmeni italian ua ka lënë fëmijëve të tij.

“Faleminderit dhe shumë dashuri për të gjithë ju. Babai juaj”.

Vendimi për shpërndarjen e pronësisë së Fininvest u mor nga biznesmeni në vitin 2006, kur ai përpiloi testamentin e tij të parë.

Në atë kohë, ai deklaroi se Pier Silvio dhe Marina Berlusconi do të merrnin pronësinë e shumicës së kompanisë, por se trashëgimia e tij do të ndahej në mënyrë të barabartë. Pjesa tjetër e pronës do të shpërndahet mes fëmijëve të tjerë – Barbara, Eleonora dhe Luigi.

Asnjë nga fëmijët nuk do të ketë kontroll të drejtpërdrejtë mbi kompaninë siç kishte babai i tyre, thekson ANSA, duke shtuar se noteri do të kryejë të gjitha detyrimet ligjore në orët në vijim.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gjendet i vdekur një amerikan në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4 dhjetor. Ernest...

45-vjeçari bie nga lartësia duke punuar, përfundon në spitalin e Elbasanit

Një 45-vjeçar në Elbasan ka mbërritur në spital për të marrë ndihmën mjekësore, pasi dyshohet të jetë rrëzuar nga një strukturë metalike teksa ka...

Flet babai i Naim Murselit: Ta dija që e kishte bërë evlati im, ai s’do ishte gjallë

Babai i Naim Murselit, tha se pas arrestimit të djalit të tij, ai nuk ka pasur asnjë kontakt me djalin e tij që pas...

TË FUNDIT

Gjendet i vdekur një amerikan në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4 dhjetor. Ernest...

45-vjeçari bie nga lartësia duke punuar, përfundon në spitalin e Elbasanit

Një 45-vjeçar në Elbasan ka mbërritur në spital për të marrë ndihmën mjekësore, pasi dyshohet të jetë rrëzuar nga një strukturë metalike teksa ka...

Flet babai i Naim Murselit: Ta dija që e kishte bërë evlati im, ai s’do ishte gjallë

Babai i Naim Murselit, tha se pas arrestimit të djalit të tij, ai nuk ka pasur asnjë kontakt me djalin e tij që pas...

Aksidentohet për vdekje 43-vjeçari shqiptar në Itali

Një 43-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë mbrëmjen e djeshme në Itali. Sipas burimeve nga mediat e huaja, ai ka ndërruar jetë pasi nuk ka mundur...

Zyrtarët rajonalë iranianë miratojnë kodin e rreptë të veshjes për nëpunëset civile

Mediat iraniane raportojnë se guvernatori i qytetit qendror, Qom, ka lëshuar një udhëzim i cili i detyron nëpunëset në zyrat qeveritare t’i përmbahen kodeve...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×