Putin do të përdorë armë bërthamore? Biden: Kërcënimi është real 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti amerikan Joe Biden tha se kërcënimi se presidenti rus Vladimir Putin mund të përdorë armë bërthamore është “real”.

“Kur isha këtu dy vjet më parë dhe thashë se isha i shqetësuar për tharjen e lumit Kolorado, të gjithë më shikonin sikur isha i çmendur,” i tha Biden një grupi donatorësh të hënën në Kaliforni.

Ai shtoi se e kanë parë njësoj edhe kur tha se ishte i shqetësuar se Putini mund të përdorte armë taktike bërthamore.

- Advertisement -

“Kjo mundësi është reale,” tha Biden.

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko, tha javën e kaluar se vendi i tij kishte filluar të përvetësonte armë bërthamore taktike ruse, disa prej të cilave janë tre herë më të fuqishme se bombat atomike të hedhura nga SHBA në Hiroshima dhe Nagasaki në 1945.

Në maj, Rusia hodhi poshtë kritikat e Bidenit për planin e saj për të vendosur armë bërthamore taktike në Bjellorusi, duke thënë se SHBA-ja ka vendosur armë të tilla bërthamore në Evropë për dekada.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

TË FUNDIT

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×