Putin e pranon: Kemi mungesë të ilaçeve në Rusi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti rus Vladimir Putin pranoi për herë të parë këtë të martë mungesën e disa medikamenteve në Rusi.

Putin tha se edhe pse Rusia prodhon vetë shumicën e barnave mjekësore, ka medikamente nga importi të cilat mungojnë në treg.

Ai sugjeroi krijimin e rezervave të ilaçeve popullore për të ndihmuar në përmbushjen e kërkesës.

- Advertisement -

Edhe pse barnat me recetë janë të përjashtuara nga sanksionet perëndimore të vendosura për luftën në Ukrainë, dërgimi i tyre në Rusi është goditur nga pengesat e transportit dhe masave të tjera kufizuese.

“Ka pasur mungesë të disa ilaçeve, pavarësisht faktit se ne pamë që prodhimi i produkteve farmaceutike në tre tremujorët e parë të vitit të kaluar u rrit me rreth 22%”, tha Putin në një takim me zyrtarë qeveritarë.

“Gjashtëdhjetë për qind e barnave në treg janë barna vendase. Megjithatë, për disa prej barnave është krijuar një deficit dhe çmimet janë rritur”, nënvizoi presidenti rus.

Ai shtoi se Rusia nuk kufizon importet e barnave dhe vazhdon të bashkëpunojë me prodhuesit e huaj.

“Ne duhet të sigurohemi që të ketë furnizime me barnat e nevojshme brenda një periudhe të caktuar kohore,” tha ai, duke sugjeruar se Rusia mund të grumbullojë barna për sezonin e gripit në të njëjtën mënyrë që krijon rezerva gazi në përgatitje për dimër.

LEXONI GJITHASHTU:

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ylli Manjani: Ramës duhet t’i nisë dosja si Saimir Tahirit, ja indiciet

Juristi Ylli Manjani bëri thirrje që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me përfshirjen e tij në aktakuzën ndaj ish-zyrtarit të...

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS: Duan të heqin Edi Ramën

Deputeti i Partisë Socialiste Etjen Xhafaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se zhurma që po bëhet lidhur me çështjen e ish-zyrtarit të...

Manjani ja plas të qeshurës me Spahiun: Politikanë kujdes si silleni me të dashurat

Sipas juristit Kreshnik Spahiu politikanët duhet të tregojnë më shumë kujdes si sillen me të dashurat sesa me gruan. Në një intervistë për “Now me...

TË FUNDIT

Ylli Manjani: Ramës duhet t’i nisë dosja si Saimir Tahirit, ja indiciet

Juristi Ylli Manjani bëri thirrje që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me përfshirjen e tij në aktakuzën ndaj ish-zyrtarit të...

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS: Duan të heqin Edi Ramën

Deputeti i Partisë Socialiste Etjen Xhafaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se zhurma që po bëhet lidhur me çështjen e ish-zyrtarit të...

Manjani ja plas të qeshurës me Spahiun: Politikanë kujdes si silleni me të dashurat

Sipas juristit Kreshnik Spahiu politikanët duhet të tregojnë më shumë kujdes si sillen me të dashurat sesa me gruan. Në një intervistë për “Now me...

Spahiu: Si e ndihmoi ish e dashura e shefit të FBI Edi Ramën dhe që askush s’e thotë

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se Allison Guerriero, ish e dashura që denoncoi ish-zyrtarin e FBI Charles Mcgonigal, me...

McGonigal| Spahiu: U godit i përkëdheluri i Perëndimit, Rama dëshmitar në SHBA

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se deklarata e ish-të dashurës së McGonigal,  Allison Guerriero nuk ka vlera juridike, por politike. Në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×