Putin fjalim në Moskë: Ukraina filloi luftën, ne mbrojtëm njerëzit tanë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Putin mbajti këtë të martë një fjalim në Moskë në lidhje me luftën në Ukrainë.

Presidenti rus vijoi të akuzojë Ukrainën për fillimin e luftës. Ai thotë se regjimi i Kievit siguroi artileri dhe armë të tjera për të sulmuar Donbasin në vitin 2014 dhe 2015 përmes bombardimeve.

“Ata filluan luftën dhe ne përdorëm forcën për ta ndaluar atë”, thotë Putin.

- Advertisement -

Ai shton se Rusia dëshiron vetëm “të mbrojë njerëzit dhe të mbrojë shtëpitë e tyre”.

“Ata shpenzuan 150 miliardë dollarë për të mbështetur ushtarakisht regjimin e Kievit.

Elitat e Perëndimit nuk i fshehin qëllimet e tyre; ta po përpiqen t’i shkaktojnë Rusisë disfatë strategjike”, tha Putin.

Gjithashtu, lideri rus tha se udhëheqësit perëndimorë kanë diskutuar furnizimin e Ukrainës me armë bërthamore përpara “Operacionit Special Ushtarak” të Rusisë.

Ai thotë se Perëndimi kishte dërguar tashmë pajisje të rënda ushtarake, avionë dhe sisteme mbrojtëse në Ukrainë.

“NATO po krijonte baza ushtarake dhe laboratorë biologjikë në kufijtë rusë”, tha Putin, duke pretenduar për një rrezik potencial që i vinte Moskës nga Ukraina dhe aleatët perëndimorë.

 

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Drogë nga Amerika e Jugut drejt Evropës, kapet varka me 1 ton kokainë në Portugali

Autoritetet portugeze kanë kapur rreth 1 ton me kokainë ne një varkë që udhëtonte nga Amerika e Jugut, drejt Evropës. Sipas asaj që shkruajnë se...

Staroviç: Largimi i Policisë së Kosovës i hap rrugë largimit të ushtrisë serbe

Sekretari shtetëror i Ministrisë të Mbrojtjes së Serbisë, Nemanja Staroviç, ka deklaruar se tërheqja e forcave speciale të Policisë së Kosovës nga pjesa veriore...

Dy persona humbën jetën nga granatimet në rajonin rus

Dy gra u vranë gjatë granatimeve nga forcat ukrainase në rajonin kufitar rus Belgorod, tha guvernatori i atij rajoni. Vyacheslav Gladkov tha gjithashtu se katër...

TË FUNDIT

Drogë nga Amerika e Jugut drejt Evropës, kapet varka me 1 ton kokainë në Portugali

Autoritetet portugeze kanë kapur rreth 1 ton me kokainë ne një varkë që udhëtonte nga Amerika e Jugut, drejt Evropës. Sipas asaj që shkruajnë se...

Staroviç: Largimi i Policisë së Kosovës i hap rrugë largimit të ushtrisë serbe

Sekretari shtetëror i Ministrisë të Mbrojtjes së Serbisë, Nemanja Staroviç, ka deklaruar se tërheqja e forcave speciale të Policisë së Kosovës nga pjesa veriore...

Dy persona humbën jetën nga granatimet në rajonin rus

Dy gra u vranë gjatë granatimeve nga forcat ukrainase në rajonin kufitar rus Belgorod, tha guvernatori i atij rajoni. Vyacheslav Gladkov tha gjithashtu se katër...

Mbyllet hetimi për dokumentet e klasifikuara, asnjë akuzë s’do të ngrihet ndaj Pence

Departamenti i Drejtësisë ka mbyllur hetimin për keqpërdorimin e mundshëm të dokumenteve të klasifikuara të gjetura në shtëpinë e ish-zëvendës presidentit amerikan Mike Pence...

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×