Putin: Jemi pro dialogut, por interesat e Rusisë janë të panegociueshme

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti rus Putin tha në një video-mesazh të mërkurën se interesat e Rusisë janë “të panegociueshme”, megjithatë ai është i hapur për dialog për të zgjidhur “problemet më të vështira”.

“Ne shohim se sa e vështirë po bëhet situata ndërkombëtare, çfarë rreziqesh paraqesin sfidat aktuale si dobësimi i sistemit të kontrollit të armëve apo aktiviteti ushtarak i bllokut të NATO-s”, u shpreh Putin në një video të publikuar nga Kremlini për festën kombëtare.

Putin tha se thirrjet e Rusisë për të ndërtuar një sistem sigurie “të barabartë dhe të pandarë që do të mbronte në mënyrë të besueshme të gjitha vendet”, mbeten pa përgjigje.

- Advertisement -

Presidenti rus tha se Rusia ka deklaruar gjithmonë se është e hapur për dialog të drejtpërdrejtë dhe të ndershëm, për gjetjen e zgjidhjeve diplomatike për problemet më të vështira.

“Por po e përsëris: interesat e Rusisë dhe siguria e qytetarëve tanë janë të panegociueshme për ne”, theksoi ai.

Kjo deklaratë e Putin vjen dy ditë pasi njohu pavarësinë e dy rajoneve separatiste në Ukrainë dhe një ditë pasi mori miratimin nga Parlamenti rus për të përdorur ushtrinë jashtë vendit. Këto ngjarje kanë nxitur shqetësime në Perëndim, duke i detyruar vendet që të shtojnë sanksionet ndaj Rusisë.

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kamuflohej si picier në restorant, kapet një tjetër bos i lartë i mafias italiane

Një mafioz italian në arrati që nga viti 2006, i dënuar për disa vrasje, është kapur në Francë, pasi u zbulua se ishte kamufluar...

Rama: Dy kompanitë ruse kanë marrë tender pa garë nga qeveria e mëparshme

Kryeministri Edi Rama thotë se qeveria e tij nuk u ka dhënë licenca dy kompanive ruse të sanksionuara nga SHBA, për shfrytëzimin e fushave...

“Thoni gomarllëqe”, Rama revoltohet pas pyetjes për favorizim të kompanisë së naftës

Erla Mëhilli citoi dosjen McGonigal ku thuhet se kryeministri Edi Rama është ndikuar nga ish-zyrtari i FBI-së për të ndërhyrë në licencën e naftës...

TË FUNDIT

Kamuflohej si picier në restorant, kapet një tjetër bos i lartë i mafias italiane

Një mafioz italian në arrati që nga viti 2006, i dënuar për disa vrasje, është kapur në Francë, pasi u zbulua se ishte kamufluar...

Rama: Dy kompanitë ruse kanë marrë tender pa garë nga qeveria e mëparshme

Kryeministri Edi Rama thotë se qeveria e tij nuk u ka dhënë licenca dy kompanive ruse të sanksionuara nga SHBA, për shfrytëzimin e fushave...

“Thoni gomarllëqe”, Rama revoltohet pas pyetjes për favorizim të kompanisë së naftës

Erla Mëhilli citoi dosjen McGonigal ku thuhet se kryeministri Edi Rama është ndikuar nga ish-zyrtari i FBI-së për të ndërhyrë në licencën e naftës...

“S’kam punë me prokurorët popullorë”, Bushati-Ramës: Nuk na tremb me atë këmishë

Prokurorët popullorë nuk kanë me mua asnjë punë. Ishte kjo deklarata e kryeministrit Edi Rama në “Now me Erla Mëhillin”. Ai foli ekskluzivisht për dosjen...

“Nuk i jap llogari njeriu kë takoj”- Rama: Nuk i kam dhënë asnjë dokument McGonigal

Kryeministri Edi Rama ishte i ftuar këtë të enjte në emisionin “Now” në Euronews Albania, ku foli në lidhje me përfshirjen e tij në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×