Putin synon ‘skenar korean’ për Ukrainën, thotë shefi i shërbimit inteligjent

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin po kërkon të ndajë Ukrainën në dy pjesë, e ngjashme me skenarin pas luftës të Koresë së Veriut dhe të Jugut.

Këtë paralajmërim jep kreu i agjencisë së shërbimit inteligjent ushtarak në Kiev.

Gjenerali, Kyrylo Budanov paralajmëron se në një situatë kur Putin po dështon të marrë Kievin dhe të rrëzojë qeverinë e Zelenskit, tani synon të mos dalë duar bosh.

- Advertisement -

“Ka arsye për të besuar se ai mund të përpiqet që të vendosë një vijë ndarëse mes territorit që ka pushtuar dhe pjesës tjetër të Ukrainë”, tha Budanov.

“Do të jetë një përpjekje për të krijuar një Kore të Jugut dhe të Veriut në Ukrainë”, ka shtuar ai.

Wikimedia Commons

Shërbimi inteligjent në Ukrainë thotë se pritet që trupat që deri tani kanë sulmuar Kievin dhe kanë luftuar në Kharkiv, të kthehen në pjesën lindore brenda dy javësh.

Zyrtarët perëndimore deri tani janë zotuar për të ndaluar arritjen e një qëllimi të tillë, shkruan ‘The Guardian’.

Pak para nisjes së luftës, Putin njohu pavarësinë e dy republikave që shpallën pavarësinë, Donetsk dhe Luhansk.

Në këto dy republika Kievi ka qenë në konflikt që prej 2014 me rebelët pro rusë.

Putin nisi të ashtuquajturin ‘operacion special ushtarak’ më 24 shkurt, me pretendimin se po mbron rusisht folësit në rajonin e Donbasit.

Koreja, e cila ishte e aneksuar nga Japonia nga 1910 deri në 1945 kur u dorëzua në Luftën e Dytë Botërore, u nda në dy pjesë nga SHBA dhe Bashkimi Sovjetik në vijën e drejtë të paraleles së 38-të.

Në 1948, si rezultat i Luftës së Ftohtë, zonat e pushtuara u bënë shtete sovrane.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vrasja e policit në Kosovë, Basha: Beogradi të distancohet nga ngjarja e rëndë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas ngjarjes së rëndë në veri të Kosovës, ku një polic humbi jetën dhe një tjetër...

Italia do të prodhojë avionë të rinj luftarakë me Britaninë dhe Japoninë 

Italia ka njoftuar se do të bëhet një partner i barabartë në programin luftarak të gjeneratës së ardhshme me Britaninë e Madhe dhe Japoninë. Të...

Pendarovski: Diplomatët rusë spiunonin, dëbimi ishte i pashmangshëm

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka thënë të shtunën se vendimi i autoriteteve shtetërore për dëbimin e tre diplomatëve rusë ka qenë i...

TË FUNDIT

Vrasja e policit në Kosovë, Basha: Beogradi të distancohet nga ngjarja e rëndë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas ngjarjes së rëndë në veri të Kosovës, ku një polic humbi jetën dhe një tjetër...

Italia do të prodhojë avionë të rinj luftarakë me Britaninë dhe Japoninë 

Italia ka njoftuar se do të bëhet një partner i barabartë në programin luftarak të gjeneratës së ardhshme me Britaninë e Madhe dhe Japoninë. Të...

Pendarovski: Diplomatët rusë spiunonin, dëbimi ishte i pashmangshëm

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka thënë të shtunën se vendimi i autoriteteve shtetërore për dëbimin e tre diplomatëve rusë ka qenë i...

Granata dore e armë zjarri, detaje nga sulmi në Veri ku mbeti i vrarë 1 polic

Në orët e para të mëngjesit të së dielës është vrarë një polic i Kosovës, ndërsa një tjetër ka mbetur i plagosur. Lajmi është...

Nis procesi i votimit në Kukës, 46 mijë qytetarë do të zgjedhin kryebashkiakun

Rreth 46 mijë qytetarë të Bashkisë së Kukësit kanë nisur t’i drejtohen kutive të votimit ditën e sotme për të zgjedhur drejtuesin e ri...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×