English

Putin shpall fitoren e zgjedhjeve në Rusi: Krimet e protestuesve do të ndëshkohen

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti rus Vladimir Putin përdori fjalimin e tij “fitimtar” për të thënë se protestat gjatë zgjedhjeve nuk kishin “asnjë efekt” dhe çdo “krim” do të ndëshkohej pas votimit.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, Putin ka shpallur fitoren në zgjedhjet që ai tha se treguan se njerëzit kishin “besim” dhe “shpresë” tek ai.

E diela ishte dita e fundit e zgjedhjeve presidenciale që nuk u ofruan rusëve alternativa reale ndaj Putinit, pasi ai goditi në mënyrë të pamëshirshme disidencën.

Sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve të Rusisë, të dhënat pas mbylljes së votimit treguan se ai është gati të zgjasë sundimin e tij gati 25-vjeçar deri në vitin 2030, me rreth 87% të votave pas numërimit të rreth 80% të zonave.

Putin vazhdoi duke thënë se protestat gjatë zgjedhjeve nuk kishin “asnjë efekt” dhe çdo “krim” do të dënohej pas votimit.

Ai tha gjithashtu se ishte informuar për një ide për të liruar nga burgu armikun e tij më të ashpër politik, Alexei Navalny, disa ditë përpara vdekjes së liderit të opozitës në një burg të Arktikut muajin e kaluar.

Ai tha se ishte dakord me idenë, me kusht që Navalny të mos kthehej në Rusi.

Putin tha në një takim vullnetarësh: “Sigurisht, ne kemi shumë detyra përpara. Por unë dua t’ua bëj të qartë të gjithëve: kur u konsoliduam, askush nuk ka arritur të na frikësojë, të shtypë vullnetin tonë dhe veten tonë”.

“Ata dështuan në të kaluarën dhe do të dështojnë në të ardhmen”.

Ai tha gjithashtu se prania e trupave perëndimore në Ukrainë “do ta çojë botën në prag të Luftës së Tretë Botërore”, por nuk mendoi se dikush ishte i interesuar për një skenar të tillë.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?