Putin urdhëron që çmimet e karburantit të mbeten të qëndrueshme

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti rus Vladimir Putin ka udhëzuar qeverinë e tij të sigurojë çmime të qëndrueshme të karburantit me pakicë, duke parë masa shtesë për të balancuar tregun vendas pas ndalimit të eksporteve të benzinës dhe naftës.

Ai theksoi gjithashtu se qeveria duhet të veprojë menjëherë dhe se rishikimi i taksave për industrinë e naftës është një opsion.

Rusia, prodhuesi i tretë më i madh i naftës në botë, është përballur me mungesë benzine dhe naftë gjatë muajve të fundit.

- Advertisement -

Çmimet e karburanteve me shumicë u rritën, edhe pse çmimet e shitjes me pakicë u ulën në përpjekje për t’i sjellë ato në përputhje me normën zyrtare të inflacionit.

Mungesat kanë qenë veçanërisht të dhimbshme në disa pjesë të Rusisë jugore, ku karburanti është jetik për mbledhjen e të korrave.

Një krizë serioze mund të jetë e pakëndshme për Kremlinin pasi afrohen zgjedhjet presidenciale në mars.

Qeveria të enjten e kaluar prezantoi një ndalim të përkohshëm të eksporteve të benzinës dhe naftës në të gjitha vendet (përveç katër ish-republikave sovjetike) për të parandaluar një rritje të çmimeve të karburantit vendas.

Ndërsa çmimet fillimisht ranë në bursën vendase të mallrave, ato filluan të rriten përsëri kur u njoftuan lehtësimet e kufizimeve gjatë fundjavës.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“PS kërkon autorsinë e Reformës”- Kikia: Arsyeja pse Rama riktheu Fatmir Xhafajn

Analisti Mentor Kikia është shprehur se rikthimi i Fatmir Xhafajt në vëmendje të publikut nga PS, është bërë me qëllim që kjo forcë politike...

60 ditë dënim për opozitën? Deputetja e PS: S’do i vënë më zjarrin Parlamentit

Deputetja e Partisë Socialiste, Pranvera Resulaj tha në “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, se vendimi për të përjashtuar me 60 ditë deputetët...

Protestat e opozitës, Lela: Nuk i është vënë zjarri Kuvendit, është një shkëndijë

Drejtori i Komunikimit në PD, Alfred Lela është përplasur me deputeten socialiste Pranvera Resulaj lidhur me aksionin opozitar. I ftuar në Now me Erla Mëhillin...

TË FUNDIT

“PS kërkon autorsinë e Reformës”- Kikia: Arsyeja pse Rama riktheu Fatmir Xhafajn

Analisti Mentor Kikia është shprehur se rikthimi i Fatmir Xhafajt në vëmendje të publikut nga PS, është bërë me qëllim që kjo forcë politike...

60 ditë dënim për opozitën? Deputetja e PS: S’do i vënë më zjarrin Parlamentit

Deputetja e Partisë Socialiste, Pranvera Resulaj tha në “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, se vendimi për të përjashtuar me 60 ditë deputetët...

Protestat e opozitës, Lela: Nuk i është vënë zjarri Kuvendit, është një shkëndijë

Drejtori i Komunikimit në PD, Alfred Lela është përplasur me deputeten socialiste Pranvera Resulaj lidhur me aksionin opozitar. I ftuar në Now me Erla Mëhillin...

Arian Çani zbulon skenarin: Rama po bën atë që duhet, do të “rrokullisej” nëse…

Gazetari Arian Çani tha në “Now me Erla Mëhillin”, se në situatën ku ndodhet kuvendi kryeministri Rama nuk mund të tërhiqet. Ai tha se në...

“Berisha ‘non grata’ i bie Ramës me flamurin e SHBA”-Çani: Doktori të takojë Putinin

Gazetari dhe moderatori Arian Çani është shprehur se nuk bën sens që ish-kryeministri Sali Berisha, i cili është shpallur “non grata” nga SHBA dhe...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×