English

Qindra traktorë në kufirin çeko-sllovak, protesta nga fermerë nga 10 vende evropiane

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Fermerët nga Republika Çeke, Sllovakia dhe tetë vende të tjera evropiane po protestojnë sot përgjatë kufijve çekë, duke bllokuar disa pika kalimesh dhe duke kërkuar reduktim të procedurave burokratike dhe ndryshime në politikën e BE-së ndaj fermerëve.

- Advertisement -

Fermerët bllokuan me qindra traktorë pikëkalimin Hodonin-Holiç në kufirin çeko-sllovak, ndërsa në protestë u panë edhe fermerë hungarezë. Fermerët çekë dhe polakë gjithashtu bllokuan pjesërisht një vendkalim kufitar në pjesën verilindore të Republikës Çeke, ku dhjetëra traktorë ishin parkuar në anë të rrugës, njoftoi agjencia çeke e lajmeve CTK.

Dhoma Çeke e Bujqësisë njoftoi se 3000 traktorë po marrin pjesë vetëm në protestat në Republikën Çeke, raportoi Reuters.

Fermerët sllovakë kaluan gjithashtu me traktorë nëpër kryeqytetin sllovak, Bratislavë. Protestat e sotme kufitare u iniciuan nga Dhoma Agrare Çeke, e cila u bëri thirrje vendeve të tjera të Evropës Qendrore që të bashkohen.

Fermerët janë gjithashtu kundër politikës së BE-së që kërkon kufizime në përdorimin e kimikateve në bujqësi dhe reduktimin e emetimeve të gazeve serrë, gjë që i bën produktet e fermerëve evropianë më të shtrenjta se ato të importuara nga vendet jashtë BE-së.

Në protestë marrin pjesë fermerë nga 10 vende të BE-së, nga Evropa Qendrore në Balltik dhe Ballkan, njoftuan organizatorët.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×