English

Qytetarët duan lista të hapura, çfarë zbulon Barometri nga opinioni i tyre

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Përpara zgjedhjeve të përgjithshme të 2025, pikërisht në momentin që palët po bëhën gati me propozimet e tyre për ndryshimet e radhës së reformës zgjedhore, një nga pikat më të diskutuara prej kohësh sidomos në këtë fazë, është listat e kandidateve.

- Advertisement -

Barometri ka pyetur qytetarët në lidhje me çfarë mendojnë ata se është variant më i mirë i listave për deputete.

Pyetjes “a është më mirë të kemi lista të hapura ku votohet për partinë dhe kandidatin apo lista të mbyllura ku votohet vetëm për partinë dhe kjo vendos kandidatët”.

Shumica, në një përqindje të konsiderueshme 75.8 % mendojnë që listat e hapura janë varianti më i mirë në krahasim me listat e mbyllura të cilat shkojnë në 15 .6 % si zgjedhje e qytetarëve.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×