Raketa në Ukrainë | Moska: Pranoni kushtet tona, Kievi: Nuk gjunjëzohemi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Forcat ruse kanë bombarduar lindjen dhe jugun e Ukrainës, pak pasi ministri i Jashtëm rus deklaroi se Kievi duhet të pranojë kërkesat e Moskës për t’i dhënë fund luftës, ose do të mundet në fushën e betejës.

Nga ana tjetër, presidenti ukrainas tha se synimet e planifikuara për vitin e ardhshëm janë caktuar dhe do të bëhen publike së shpejti.

“Po hyjmë në vitin e ri dhe duhet të ruajmë unitetin për synimet tona kombëtare. Natyrisht, ky është çlirimi i tokës sonë nga armiku, si dhe rimëkëmbja e Ukrainës, kthimi i qytetarëve tanë në shtëpi, afrimi i mëtejshëm i shtetit tonë me partnerët kyç, krijimi i shanseve të reja për Ukrainën në botë. Të gjitha këto janë detyrat për të ardhmen e afërt dhe jo vetëm për shtetin, por edhe për secilin prej nesh”, u shpreh Volodymyr Zelensky.

- Advertisement -

Të martën, në qytetin e çliruar të Khersonit u mbajt varrimi i 47-vjeçares Natalya Ryaskova, e cila humbi jetën gjatë bombardimeve ruse, teksa ndodhej në apartamentin e saj. Që nga çlirimi nga trupat tokësore, qyteti vuan nga sulmet e vazhdueshme me raketa.

Rreth 30 kilometra nga Khersoni, fshati i vogël Posad Pokrovske ka mbetur tërësisht i shkatërruar. Ndërsa dimri ka ardhur, ata pak banorë të mbetur po luftojnë për t’u mbijetuar temperaturave të ulëta dhe dëborës së rëndë.

Ndërkohë, pavarësisht izolimit ndërkombëtar, presidenti rus Putin duket se nuk ka ndërmend të ndryshojë strategji.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Opozita u vetë-flijua”, Agim Baçi: Pse nuk i kërkon askush llogari Berishës

Analisti Agim Baçi teksa komentoi zgjedhjet lokale të 14 majit, ku fitoi PS, tha se opozita u vetë-flijua. I ftuar në Euronews Albania, ai theksoi...

Studimet për historinë antike të ilirëve e Shqipërisë, botimet shkencore që po bëhen

Luan Përzhita, rektor i Akademisë së Studimeve Albanologjike, është shprehur se në fushën e antikitetit  ka botime por që nuk janë të mjaftueshme. I ftuar...

Burri vret me thikë partneren shqiptare në Zvicër, ishte nënë e 4 fëmijëve

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Zvicër ku një shqiptare ka humbur jetën tragjikisht. Mediat e huaja bëjnë me dije se 37-vjeçarja e cila...

TË FUNDIT

“Opozita u vetë-flijua”, Agim Baçi: Pse nuk i kërkon askush llogari Berishës

Analisti Agim Baçi teksa komentoi zgjedhjet lokale të 14 majit, ku fitoi PS, tha se opozita u vetë-flijua. I ftuar në Euronews Albania, ai theksoi...

Studimet për historinë antike të ilirëve e Shqipërisë, botimet shkencore që po bëhen

Luan Përzhita, rektor i Akademisë së Studimeve Albanologjike, është shprehur se në fushën e antikitetit  ka botime por që nuk janë të mjaftueshme. I ftuar...

Burri vret me thikë partneren shqiptare në Zvicër, ishte nënë e 4 fëmijëve

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Zvicër ku një shqiptare ka humbur jetën tragjikisht. Mediat e huaja bëjnë me dije se 37-vjeçarja e cila...

Aksident pranë QTU-së, makina kthehet përmbys, bllokohet trafiku

Një aksident ka ndodhur mesditën e sotme në autostradën Tiranë-Durrës, pranë QTU-së. Siç shihet në pamjet e siguruara nga Euronews Albania, një makinë është kthyer...

Thethi “pushtohet” nga turistët, vizitorë nga bota vërshojnë në alpet shqiptare

Prej vitesh, alpet e Veriut të Shqipërisë është në top listën e destinacioneve turistike në vend. 2023-shi në këto 5 muaj të parë po...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×