Rama: Njohja e patentave në Gjermani falë reformave në shërbimin e transportit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar njohjen e patentave shqiptare në Gjermani, si një besueshmëri të autoriteteve gjermane ndaj atyre shqiptare, falë transformimit të ndodhur në vendit tonë në sektorin e shërbimit të transportit.

Në një konferencë me gazetarët në Berlin, Rama u shpreh Gjermania ishte skeptike në fillim, por pasi inspektorët e Ministrisë gjermane të Transportit erdhën në Tiranë, ndryshuan opinion dhe panë transformimin e kryer.

“Është domethënëes për faktin e një transformimi të madh që ka ndodhur në Shqipëri, pasi njohja e patentës lidhet me të gjitha procesin e nxjerrjes së një patente, pra me besueshmërinë e procesit. Kur ne e kemi ngritur këtë çështje në fillim, pala gjermane ka qenë shumë skeptike sepse e njihte shumë mirë realitetin në Shqipëri. Por, kur inspektorët e Ministrisë së Transportit të Gjermanisë kanë ardhur në Tiranë, kanë ndryshuar opinon duke parë se çfarë transformimi ka ndodhur në të gjithë strukturën e shërbimit të tramsportit. Kemi marrë komplimente nga pala gjermane sepse kemi krijuar një system ultra modernt në shërbimet e transportit”, tha kreu i qeverisë.

- Advertisement -

Rama nënvizoi se njohja e patentave në Gjermani është një lloj çertifikate e rëndësishme përsa i përket procesit të shtetformimit, shtetndërtimit dhe shtetfunksionimit në këtë sektor.

LEXONI GJITHASHTU


1 COMMENT

  1. Nuk eshte vetem Shqiperia por edhe Kosova ne te njejten kohe. Kjo eshte nuanca e pare dhe e dyta si me poshte:

    Rregullorja mundëson njohjen e pothuajse të gjitha kategorive të patentave nga Kosova dhe Shqipëria. Rregullorja e re vlen vetëm për personat që kanë një vendbanim të ligjshëm në Gjermani dhe që kanë marrë një patentë përpara se të vijnë këtu.

    Kjo do të thotë se kushdo që ka ardhur pa patente dhe ka vendbanim të përhershëm në Gjermani, nuk mund të shkojë me pushime në Kosovë apo Shqipëri dhe të marrë patente atje. Ky fenomen, i njohur në Gjermani si “turizëm patente” është i ndaluar.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

TË FUNDIT

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

“Rënia e euros nuk është e stisur”- Shkodra: Si po përfiton qeveria nga ky fenomen

Kreu i shoqatës së prodhuesve, Arben Shkodra, është shprehur se rënia e euros nuk është një fenomen i prodhuar artificialisht nga ana e qeverisë. Komentet...

Arrestohet Ljupço Pallço, akuzohet për vrasjen e 14-vjeçares dhe të moshuarit në RMV

Është arrestuar Ljupço Palevski-Pallço, i cili dyshohet për rrëmbimin dhe ekzekutimin e Vanja Gjorçevskës 14-vjeçare dhe Pançe Zhezovskit 74-vjeçar. Duke falënderuar shtetin turk për bashkëpunimin,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×