English

Raundi i dytë i zgjedhjeve në Francë, çfarë duhet të dini

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Votuesit francezë i janë drejtuar këtë të diel kutive të votimit për herë të dytë për të zgjedhur qeverinë e re. Sipas të dhënave të deritanishme, duket se do të jetë ekstremi i djathtë. Kjo mund të jetë hera e parë që Franca të udhëhiqet nga partia e ekstremit të djathtë që prej Luftës së Dytë botërore.

- Advertisement -

Pse po zhvillohen këto zgjedhje?

Presidenti Emmanuel Macron vendosi një bast të rrezikshëm pasi partia e tij Reneë humbi keq nga Tubimi Kombëtar i ekstremit të djathtë të Marine Le Pen në zgjedhjet e BE-së.

Tubimi Kombëtar mori më shumë se 31% të votave atë natë, me Reneë që çalë me pak më shumë se 14%.

Ai shpërndau Asamblenë Kombëtare dhe thirri zgjedhje të papritura të parakohshme disa orë më vonë duke thënë: “Kam vendosur t’ju kthej zgjedhjen e së ardhmes sonë parlamentare duke votuar”.

Çfarë ndodhi në raundin e parë?

Në raundin e parë të votimit, i cili u zhvillua më 30 qershor, asnjë parti nuk e kaloi pragun e 289 vendeve për një fitore të plotë.

Tubimi Kombëtar fitoi pak më shumë se 33.1% të votave të hedhura, rreth tre pikë përqindje prapa parashikimeve të sondazheve, por gjithsesi fituesi i qartë.

Për herë të parë, partia doli në krye në raundin e parë të votimit pasi gati dyfishoi mbështetjen e saj që kur Franca zgjodhi për herë të fundit Asamblenë e saj Kombëtare në 2022.

Koalicioni ‘Ansambli’ (Së bashku) i Macron-it arriti një fraksion më pak se 21% të votave – poshtë vendit ku ishte në fazën ekuivalente të zgjedhjeve legjislative të vitit 2022.

Partitë e krahut të majtë performuan relativisht mirë.

Fronti i Ri Popullor, një aleancë e Partisë Socialiste, të Gjelbërve dhe France Unboëed e Jean-Luc Mélenchon, e krijuar pas shpalljes së zgjedhjeve, mblodhi 28% – një përmirësim i lehtë nga 25.7% që NUPES, koalicioni ekuivalent, arriti në 2022.

Cilat parti janë në garë?

Ka disa parti në garë, por gara në thelb do të jetë midis katër pretendentëve kryesorë.

Tubimi Kombëtar i ekstremit të djathtë dhe aleatët e tij, Fronti i Ri Popullor i majtë, aleanca e qendrës ‘Ansambli’ dhe republikanët konservatorë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?