“Receta e karbonarës është amerikane”, irritim nga deklarata e akademikut

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Akademiku italian Alberto Grandi shkaktoi polemika duke pretenduar se receta e karbonarës ishte amerikane, si dhe duke deklaruar se i vetmi vend në botë ku gjendet parmixhani autentik është Wisconsin.

Si profesor i historisë së ushqimit në Universitetin e Parmës, ai pohoi gjithashtu se tiramisu dhe panettone ishin shpikje relativisht të fundit dhe se shumica e italianëve as që kishin dëgjuar për pica para viteve 1950, raportoi Guardian.

Ky akademik njihet për deklaratat e guximshme për ushqimin italian, por për shoqatën më të madhe të fermerëve italianë Coldiretti, “sulmi surreal i Grandit ndaj ushqimit italian” është shumë i gabuar duke ditur se qeveria në Romë ka aplikuar së fundmi për trashëgimi kulturore jomateriale në UNESCO.

- Advertisement -

Grandi zgjoi gjithashtu zemërimin e Matteo Salvinit, zv. kryeministri i Italisë dhe lideri i Ligës së ekstremit të djathtë, i cili ka përdorur prej kohësh ushqimin si simbol të identitetit kombëtar të Italisë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Festa e qershive në Dobronik, fermerët: Prodhim i pakët por të kënaqur me çmimet

Qershitë, të parat fruta të pranverës, kanë një festë të posaçme në Dobronik të Beratit. Moti i keq nuk ka ndalur banorët dhe fermerët që...

A do e mbështesni Bashën për kreun e PD? Ja si përgjigjet deputeti Gështenja

Deputeti Lefter Gështenja, është shprehur se e gjithë opozita duhet të reflektojë për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit. I ftuar në Euronews Albania ai...

“Opozita u vetë-flijua”, Agim Baçi: Pse nuk i kërkon askush llogari Berishës

Analisti Agim Baçi teksa komentoi zgjedhjet lokale të 14 majit, ku fitoi PS, tha se opozita u vetë-flijua. I ftuar në Euronews Albania, ai theksoi...

TË FUNDIT

Festa e qershive në Dobronik, fermerët: Prodhim i pakët por të kënaqur me çmimet

Qershitë, të parat fruta të pranverës, kanë një festë të posaçme në Dobronik të Beratit. Moti i keq nuk ka ndalur banorët dhe fermerët që...

A do e mbështesni Bashën për kreun e PD? Ja si përgjigjet deputeti Gështenja

Deputeti Lefter Gështenja, është shprehur se e gjithë opozita duhet të reflektojë për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit. I ftuar në Euronews Albania ai...

“Opozita u vetë-flijua”, Agim Baçi: Pse nuk i kërkon askush llogari Berishës

Analisti Agim Baçi teksa komentoi zgjedhjet lokale të 14 majit, ku fitoi PS, tha se opozita u vetë-flijua. I ftuar në Euronews Albania, ai theksoi...

Studimet për historinë antike të ilirëve e Shqipërisë, botimet shkencore që po bëhen

Luan Përzhita, rektor i Akademisë së Studimeve Albanologjike, është shprehur se në fushën e antikitetit  ka botime por që nuk janë të mjaftueshme. I ftuar...

Burri vret me thikë partneren shqiptare në Zvicër, ishte nënë e 4 fëmijëve

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Zvicër ku një shqiptare ka humbur jetën tragjikisht. Mediat e huaja bëjnë me dije se 37-vjeçarja e cila...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×