Republika Çeke: Hungaria rrezikon largimin nga Bashkimi Evropian

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Hungaria po largohet gjithnjë e më shumë nga qëndrimet e vendeve anëtare dhe madje nuk është e pamundur që përfundimisht të largohet nga Bashkimi Evropian.”

Kështu u shpreh Mikulus Bek, ministri çek përgjegjës për çështjet evropiane, shtet i cili kryeson edhe presidencën e BE.

Në një intervistë për radion çeke, Irozhlas, ai foli kryesisht për faktin se presidenca çeke po bën gjithçka për të menaxhuar krizën energjetike të BE-së, por aktualisht ka mendime të ndryshme se çfarë duhet bërë.

- Advertisement -

“Nëse pyes tre ekspertë, marr katër mendime sesi të rregullohet më mirë tregu”, u shpreh Mikulas Bek.

Sipas Mikulas Bek, Budapesti duhet të reflektojë përpara se të jetë vonë, në lidhje me qëndrimet e saj ndaj Rusisë dhe luftës në Ukrainë.

“Bashkimi Evropian është një unitet i shumë zërave që gjen gjithmonë gjuhën e përbashkët pavarësisht nga mosmarrëveshjet, por Hungaria ka bërë një rrugë të gjatë duke arritur në buzë të humnerës dhe tani ajo duhet të vendosë nëse do të shkojë drejt këtij drejtimi i cili do të sjellë pasoja të cilat as nuk mund t’i spekuloj,” theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Projektligji për shtetësinë/ Balla: Qytetarët e Kosovës mos të testohen për gjuhën

Ministri i Mbrojtjes Taulant Balla teksa po diskutohej për projektligjin e dhënies së nënshtetësisë  tha se nuk do duhet të jetë e nevojshme të...

Teknologjia në shkolla, nxënësit: Kemi mësuar të ndërtojmë figura të ndryshme

Nxënësit nga klasa e parë, prej dy vitesh orën e teknologjisë dhe informacionit, po e zhvillojnë në laboratorët Smart. Përmes lojërave fëmijët, mësojnë si të...

Gjuha rome në shkolla/ 250 nxënës në Elbasan do t’a kenë lëndë mësimore

"Nxënësit e komunitetit rom në Elbasan do të kenë mundësi të mësojnë gjuhën e tyre amtare në shkollë. Kjo gjuhë është futur në dy...

TË FUNDIT

Projektligji për shtetësinë/ Balla: Qytetarët e Kosovës mos të testohen për gjuhën

Ministri i Mbrojtjes Taulant Balla teksa po diskutohej për projektligjin e dhënies së nënshtetësisë  tha se nuk do duhet të jetë e nevojshme të...

Teknologjia në shkolla, nxënësit: Kemi mësuar të ndërtojmë figura të ndryshme

Nxënësit nga klasa e parë, prej dy vitesh orën e teknologjisë dhe informacionit, po e zhvillojnë në laboratorët Smart. Përmes lojërave fëmijët, mësojnë si të...

Gjuha rome në shkolla/ 250 nxënës në Elbasan do t’a kenë lëndë mësimore

"Nxënësit e komunitetit rom në Elbasan do të kenë mundësi të mësojnë gjuhën e tyre amtare në shkollë. Kjo gjuhë është futur në dy...

30.7% më shumë të ardhura për hotelet, 16% për restorantet

Hotelet rritën të ardhurat dhe fitimet e tyre në masë më të madhe sesa restorantet. Nga publikimi i të dhënave nga INSTAT rezulton se...

Shërbimi dentar privat në Shqipëri, i lirë për të huajt i shtrenjtë për shqiptarët

Shërbimi stomatologjik privat në Shqipëri është i lirë për të huajt, por i shtrenjtë për shqiptarët. Në një intervistë për Euronews Albania, pedagogia e...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×