Rigrupohen trupat ruse, ushtria ukrainase: Kanë në fokus Donbasin e Mariupolin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministri i Brendshëm i Ukrainës, Denys Monastyrsky vizitoi qytetin Borodjanka ditën e shtunë. Ai vëzhgoi nga afër dëmet e shkaktuara nga pushtimi rus dhe se si shërbimet e emergjencës po kryejnë operacionet e pastrimit nga rrënojat.

Ndërkohë, ushtria ukrainase deklaroi se trupat ruse po vijojnë rigrupimin, me njësitë që po mblidhen në lindje të vendit.

“Në drejtim të Donetskut, armiku vazhdon operacionet agresive. Përpjekjet kryesore po fokusohen në marrjen nën kontroll të lokaliteteve Rubizhne, Nizhne, Popasnaja dhe në marrjen nën kontroll të qytetit të Mariupolit”, tha Oleksandr Shputun, zëdhënës i ushtrisë ukrainase.

- Advertisement -

Nga ana tjetër, ministria ruse e Mbrojtjes publikoi po të shtunën pamjet e avionëve të saj që qëllonin objektiva në territorin ukrainas. Ajo ka mohuar sulmet ndaj civilëve dhe ka akuzuar autoritetet në Kiev për provokime.

“Sipas të dhënave të konfirmuara, regjimi nacionalist në Kiev po përgatit një tjetër provokim për të akuzuar Rusinë për masakra të civilëve në Irpen. Ju kujtoj se njësitë e forcave të armatosura ruse u larguan nga ky lokalitet më shumë se një javë më parë”, deklaroi Igor Konashenkov, zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes, Rusi.

Autoritetet ukrainase dhe ato Perëndimore kanë akuzuar vazhdimisht forcat ruse për masakra që nga nisja e luftës më 24 shkurt.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×