English

“Ringjallet” roboti japonez/ “Slim” jep sinjale nga hëna dhe rifillon misionin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Roboti japonez në Hënë ka rifilluar operacionet e tij pasi u fik për një javë, për shkak të një problemi në furnizimin me energji.

- Advertisement -

Agjencia Hapësinore Japoneze deklaroi se kishte rivendosur kontaktin me mjetin e saj, duke nënvizuar se problemi ishte riparuar.

Qelizat diellore të robotit të quajtur “Slim” po punojnë sërish pasi një ndryshim i kushteve të ndriçimit i mundësoi të kapte dritën e Diellit, bëri të ditur agjencia.

Mjeti nuk mundi të gjeneronte energji kur zbarkoi më 20 janar, pasi qelizat diellore u shkëputën nga planeti i zjarrtë.

Objekti pati probleme me bateritë për disa orë përpara se autoritetet të vendosnin ta fiknin për të lejuar një rikuperim të mundshëm të elektricitetit kur këndi i dritës së Diellit të ndryshonte.

Tani që është sërish në funksion, “Slim” do të analizojë përbërjen e shkëmbinjve në kuadër të studimeve për origjinën e hënës.

Përmes këtij operacioni, Japonia bëhet vendi i pestë në botë që arrin të zbarkojë në Hënë pas Shteteve të Bashkuara, ish-Bashkimit Sovjetik, Kinës dhe Indisë.

“Slim” u ul në brezin e një krateri ekuatorial të njohur si Shioli, brenda 55 metrave nga pika ku ishte planifikuar zbarkimi.

Agjencia Hapësinore Japoneze e cilësoi operacionin një “ulje me saktësi të paprecedent”. 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×