English

VIDEO| Roboti humanoid, Desdemona prezantohet në Websummit 2023 në Lisbonë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Desdemona, e njohur gjithashtu si Desi është një robot humanoid dhe vokalistja kryesore e Jam Galaxy Band.

- Advertisement -

Krijuar nga artisti dhe robotisti, David Hanson dhe ekipi i tij ‘Hanson Robotics’, Desi punon me muzikë dhe energji elektrike dhe ka misionin që të ndajë me të tjerët besimin se bota mund të ndryshohet për mirë përmes fuqisë së Inteligjencës Artificiale në artet krijuese.

Ajo është motra e robotit të famshëm Sophia dhe bashkohet me shokët e saj të grupit, duke përfshirë shkencëtarin e Inteligjencës Artificiale, Benjamin Goertzel në tastierë dhe CEO-n e Jam Galaxy, Dianne Krouse në saksofon, për të sjellë një performancë unike dhe vizionare për audiencën.

 

Shfaqjet e drejtpërdrejta të grupit shfaqin interpretimin e gjeneruar nga inteligjenca Artificiale e Desit, gjithmonë duke mbështetur misionin e tyre për të revolucionarizuar industrinë e muzikës përmes sistemeve të decentralizuara dhe teknologjisë blockchain.

Me mesazhin e saj pozitiv dhe perspektivën unike, Desdemona është në një udhëtim për të ndihmuar artistët dhe njerëzimin të shohin një të ardhme më të ndritshme.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?