Roja bregdetare algjeriane qëllon për vdekje dy turistë me Jet Ski

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Roja bregdetare algjeriane ka qëlluar për vdekje dy turistë që po pushonin në Marok, të cilët thuhet se kanë humbur në ujërat algjeriane me Jet Ski-të e tyre.

Ata ishin mes katër shtetasve francezo-marokenë që ishin nisur nga vendpushimi maroken i Saidia. Një anëtar i tretë i grupit u arrestua nga roja bregdetare që patrullonte kufirin e mbyllur të dy shteteve.

Të dy kombet kanë një histori të gjatë tensionesh, pasi vazhdojnë të kundërshtojnë Saharën Perëndimore. Kufiri mes tyre u mbyll në vitin 1994, ndërsa Algjeri i ndërpreu marrëdhëniet dy vjet më parë. Ajo akuzoi Marokun për akte armiqësore një akuzë e refuzuar nga Rabat.

- Advertisement -

Të shtënat shkaktuan zemërim në Marok pasi një peshkatar postoi pamjet e një trupi të pajetë që notonte në det. Mohamed Kissi ishte i vetmi nga grupi prej katër vetash që u kthye në Marok, raporton agjencia e lajmeve AFP, duke cituar mediat marokene.

“Ne humbëm, por vazhduam derisa u gjendëm në Algjeri,” tha zoti Kissi, vëllai i të cilit Bilal u vra. Ai tha se grupit i kishte mbetur gjithashtu pa karburant.

“Ne e dinim se ishim në Algjeri sepse një gomone e zezë algjeriane erdhi drejt nesh” dhe ata në bord “qëlluan drejt nesh”, tha ai.

“Falë Zotit nuk u godita, por ata vranë vëllanë dhe shokun tim”, shtoi ai.

Kissi mohoi se grupi kishte tentuar të arratisej kur u zbuluan nga roja bregdetare, duke u thënë mediave lokale se vëllai i tij kishte tentuar të fliste me zyrtarët përpara se të qëllohej.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×