Rreth 50 mijë të vdekur nga tërmetet në Turqi dhe Siri

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Përmasat reale të shkatërrimeve në Turqi dhe Siri nuk dihen ende, por operacionet e rikuperimit gradualisht po ngadalësohen. Kërkimet për të trupa, të gjallë apo të vdekur, po vazhdojnë aktualisht vetëm në dy nga rajonet më të prekura, Hataj dhe KAHRA-MAN-MARAS.

Në Hataj, presidenti Recep Tayyip Erdogan ndoqi nga afër operacionet. Mes njerëzve ka ende zemërim ndaj qeverisë së tij për përgjigjen e ngadaltë të autoriteteve ndaj katastrofës.

Ndërsa kuota e vdekjes po shkon me ngadalë drejt 50 mijëshit, përpjekjet për të ndihmuar disa mijëra të zhvendosurit po konsolidohen. Në zona të tjera të Hatajës, një kishë ortodokse ka bashkuar të gjitha komunitetet.

- Advertisement -

“Ne jemi pjesëtarë të komunitetit mysliman. Ne i ndihmojmë vëllezërit tanë tek kjo kishë, duke sjellë ushqim për ta. Kështu është qyteti ynë. Kurdët, turqit, myslimanët, të krishterët dhe hebrenjtë jetojnë në paqe”, u shpreh Mehmet Aslan, pjesëtar i komunitetit arab në Hataj.

Sidoqoftë, shumë të mbetur të pastrehë nga tërmetet rrezikojnë të qëndrojnë me muaj, në mos vite në akomodimet e përkohshme.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

NASA publikon pamjet spektakolare nga Marsi, si duket Planeti i Kuq

NASA ka shpërndarë pamje të jashtëzakonshme të kapura nga sonda Mars Odyssey e cila ka monitoruar Planetin e Kuq për 22 vjet. Sonda e NASA-s...

Rusia përgatit projektligjin e ‘marrëveshjes së besnikërisë’ për të huajt

Moska ka përgatitur projektligjin që do t'i detyronte të huajt që jetojnë në vend, që të nënshkruajnë një "marrëveshje besnikërie" ndaj Rusisë, sipas agjencisë...

Aksident në Kroaci, 6 të plagosur, mes tyre 4 shqiptarë

Një aksident ka ndodhur ditën e sotme në Kroaci, ku katër persona kanë mbetur 6 të plagosur, mes tyre 4 shqiptarë. Mediat e huaja bëjnë...

TË FUNDIT

NASA publikon pamjet spektakolare nga Marsi, si duket Planeti i Kuq

NASA ka shpërndarë pamje të jashtëzakonshme të kapura nga sonda Mars Odyssey e cila ka monitoruar Planetin e Kuq për 22 vjet. Sonda e NASA-s...

Rusia përgatit projektligjin e ‘marrëveshjes së besnikërisë’ për të huajt

Moska ka përgatitur projektligjin që do t'i detyronte të huajt që jetojnë në vend, që të nënshkruajnë një "marrëveshje besnikërie" ndaj Rusisë, sipas agjencisë...

Aksident në Kroaci, 6 të plagosur, mes tyre 4 shqiptarë

Një aksident ka ndodhur ditën e sotme në Kroaci, ku katër persona kanë mbetur 6 të plagosur, mes tyre 4 shqiptarë. Mediat e huaja bëjnë...

“Athina nën presionin e BE” Ekathimerini: Spanja e acaruar me Greqinë për Shqipërinë

Greqia po përballet me presionin jo vetëm të Gjermanisë por edhe të Spanjës për bllokimin që ka vendosur t’i bëjë Shqipërisë në rrugën e...

Dita e Çlirimit, kurora me lule nga ministri Peleshi dhe zyrtarë të tjerë në Korçë

Dita e sotme ka shënuar 79-vjetorin e Çlirimit të Shqipërisë nga pushtuesit nazi-fashistë. Me këtë rast në Varrezat e Dëshmorëve të Korçës janë organizuar homazhe...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×