Rusia do të blejë raketa të reja hipersonike pas takimit me Iranin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministri rus i mbrojtjes gjenerali Sergei Shoigu vizitoi Teheranin në fillim të këtij muaji, me sa duket për të diskutuar forcimin e bashkëpunimit dypalësh të mbrojtjes dhe ushtarake me Iranin.

Ai iu bashkua zyrtarëve të tjerë ushtarakë rusë për të rishikuar armët konvencionale të avancuara iraniane në një udhëtim që mund të përfundojë në një marrëveshje për shitjen e dronëve dhe raketave pas skadimit të kufizimeve të raketave të OKB-së më 18 tetor.

Instituti për Studimin e Luftës raporton se komandanti i Forcave Ajrore të Iranit, gjeneral brigade Amir Ali Hajji Zadeh udhëhoqi gjeneralin Shoigu në një turne në arsenalin e mbrojtjes ajrore, raketore dhe ajrore të vendit.

- Advertisement -

Turneu shfaqi raketën e lundrimit Paveh, raketën tokë-ajër 358, Ababil dhe raketën hipersonike Fattah, midis pajisjeve të tjera ushtarake.

Ministri iranian i mbrojtjes, gjeneral brigade Mohammad Reza Ashtiani tha në fillim të këtij muaji se ministria e tij ishte e gatshme të zhvillonte marrëdhëniet e mbrojtjes dhe strategjisë me “të gjitha vendet e pavarura dhe të rreshtuara” pas skadimit të kufizimeve raketore të Rezolutës 2231.

Zyrtarët amerikanë dhe britanikë paralajmëruan në dhjetor 2022 se Irani po planifikonte të transferonte raketa në Rusi për të adresuar rezervat e tij të varfëruara.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Barometri: Socialistët shohin më pak korrupsion se të tjerët në vendin tonë!

Në mes të të gjithë të pyeturve nga Barometri në Euronews Albania, për perceptimin e lartë të korrupsionin në vend, ata që dallojnë në...

Të rinjtë perceptojnë më pak korrupsion në vend!

Në analizën e të dhënave të fundit mbi perceptimin e korrupsionit në vendin tonë, rezulton se të rinjtë janë grupmosha që perceptojnë më pak...

Korrupsioni në Shqipëri në nivele maksimale, ja çfarë thonë qytetarët

Barometri në Euronews Albania pasi mati besimin e qytetarëve për SPAK dhe institucioneve të reja të drejtësisë, të cilat rezultuan në nivelet më maksimale,...

TË FUNDIT

Barometri: Socialistët shohin më pak korrupsion se të tjerët në vendin tonë!

Në mes të të gjithë të pyeturve nga Barometri në Euronews Albania, për perceptimin e lartë të korrupsionin në vend, ata që dallojnë në...

Të rinjtë perceptojnë më pak korrupsion në vend!

Në analizën e të dhënave të fundit mbi perceptimin e korrupsionit në vendin tonë, rezulton se të rinjtë janë grupmosha që perceptojnë më pak...

Korrupsioni në Shqipëri në nivele maksimale, ja çfarë thonë qytetarët

Barometri në Euronews Albania pasi mati besimin e qytetarëve për SPAK dhe institucioneve të reja të drejtësisë, të cilat rezultuan në nivelet më maksimale,...

Arrestimi i Gëzim Çelës në Kosovë, reagon ministri Balla

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka reaguar pas arrestimit në Kosovë të Gëzim Çëlës, i cili njihej edhe si “baroni” i Fushë Kuqes. Përmes një...

Kush është baroni i drogës, dalin fotot si ka ndryshuar Gëzim Çela

Gëzim Çela, i cili njihet si baroni i Fushë-Kuqes, është arrestuar në Kosovë. Lajmi konfirmohet nga burime zyrtare të policisë së shtetit. Çela akuzohet për...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×