Rusia e Bjellorusia vijojnë stërvitjet e përbashkëta

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bjellorusia dhe Rusia do të vijojnë stërvitjet e përbashkëta ushtarake, të cilat do të duhet të përfundonin më 20 shkurt.

Plani për të vijuar u vendos për shkak të tensioneve të shtuara në Ukrainë.

Prania e një kontingjenti të madh të trupave ruse në Bjellorusi, e cila kufizohet me Ukrainën në veri, ka ngritur shqetësimin se ato mund të përdoren për të pushtuar kryeqytetin ukrainas, Kiev.

- Advertisement -

Imazhet satelitore të publikuara nga “Maxar”, kompani teknologjike në fushën e hapësirës

Pavarësisht paralajmërimeve të Perëndimit, Moska gjithnjë ka mohuar se ka në plan të pushtojë shtetin fqinj.

Më herët, një intervistë për BBC, kryeministri britanik Boris Johnson u shpreh se ‘të gjitha shenjat janë se plani tashmë në disa kuptime ka filluar’.

Shërbime e Inteligjencës sugjerojnë se Rusia synon të nisë një pushtim që do të rrethojë kryeqytetin e Ukrainës, Kievin, deklaroi johnson.

“Njerëzit duhet të kuptojnë koston e madhe në jetën njerëzore që mund të sjellë kjo gjë”, shtoi Johnson.

Deklaratat e kryeministrit britanik u bënë nga Mynihu, ku liderët botërorë u takuan në konferencën vjetore të sigurisë.

Vlerësimet më të fundit nga qeveria amerikane sugjerojnë se rreth 190.000 trupa ruse janë vendosur tani përgjatë kufirit të Ukrainës, si në Rusi ashtu edhe në Bjellorusinë fqinje, por kjo shifër përfshin edhe rebelët në Ukrainën lindore.

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kush do ta trashëgojë pasurinë marramendëse të Tina Turner

Tina Turner grumbulloi një vlerë neto marramendëse gjatë gjithë karrierës së saj mbresëlënëse përpara vdekjes së saj tronditëse më 24 maj në moshën 83-vjeçare. Këngëtarja...

Numërohen 71% e votave në Turqi, ja kush kryeson bindshëm

Me më shumë se 71% të votave të numëruara, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan vazhdon të kryesojë kundërshtarin Kemal Kilicdaroglu në balotazhin e sotëm,...

Festa e qershive në Drobonik, fermerët: Prodhim i pakët por të kënaqur me çmimet

Qershitë, të parat fruta të pranverës, kanë një festë të posaçme në Drobonik të Beratit. Moti i keq nuk ka ndalur banorët dhe fermerët që...

TË FUNDIT

Kush do ta trashëgojë pasurinë marramendëse të Tina Turner

Tina Turner grumbulloi një vlerë neto marramendëse gjatë gjithë karrierës së saj mbresëlënëse përpara vdekjes së saj tronditëse më 24 maj në moshën 83-vjeçare. Këngëtarja...

Numërohen 71% e votave në Turqi, ja kush kryeson bindshëm

Me më shumë se 71% të votave të numëruara, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan vazhdon të kryesojë kundërshtarin Kemal Kilicdaroglu në balotazhin e sotëm,...

Festa e qershive në Drobonik, fermerët: Prodhim i pakët por të kënaqur me çmimet

Qershitë, të parat fruta të pranverës, kanë një festë të posaçme në Drobonik të Beratit. Moti i keq nuk ka ndalur banorët dhe fermerët që...

A do e mbështesni Bashën për kreun e PD? Ja si përgjigjet deputeti Gështenja

Deputeti Lefter Gështenja, është shprehur se e gjithë opozita duhet të reflektojë për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit. I ftuar në Euronews Albania ai...

“Opozita u vetë-flijua”, Agim Baçi: Pse nuk i kërkon askush llogari Berishës

Analisti Agim Baçi teksa komentoi zgjedhjet lokale të 14 majit, ku fitoi PS, tha se opozita u vetë-flijua. I ftuar në Euronews Albania, ai theksoi...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×