English

Rusia shton trupat në Ukrainë, komisioneri i OKB viziton varret masive

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti rus Vladimir Putin ka deklaruar se nga 300 mijë trupat e thirrura në kuadër të mobilizimit të fundit në vend, 150 mijë janë vendosur tashmë në Ukrainë.

- Advertisement -

Gjatë sesionit vjetor të këshillit të të drejtave të njeriut, Putin paralajmëroi se do të mbrojë Rusinë me çdo mjet në dispozicion, në atë që e quajti “luftë për interesat kombëtare” ruse kundër Perëndimit.

Ai pranoi se sulmi në Ukrainë po zgjat përtej parashikimeve, por vlerësoi territoret e zaptuara nga Moska.

“Sigurisht, mund të jetë një proces i gjatë, por të gjithë janë në dijeni të territoreve të marra nën kontroll. Kjo është një arritje domethënëse për Rusinë”, tha Vladimir Putin, president i Rusisë.

Ndërkohë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky deklaroi të mërkurën se të paktën 6 persona ishin vrarë dhe 5 të tjerë të lënduar nga sulmet ruse në rajonin lindor të Donjeckut.

Volker Turk, komisioneri i OKB-së për të Drejtat e Njeriut, vizitoi qytetin ukrainas të Izjumit, ku disa varre masive janë zbuluar pasi forcat ukrainase rimorën nën kontroll zonën në shtator.

Ai vizitoi gjithashtu godinën e shkatërruar, ku 50 civilë mbetën të vrarë si pasojë e bombardimeve të ushtrisë ruse.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×