Rusia synon qytetin e dytë më të madh të vendit, Kharkiv

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shefi i NATO-s ka paralajmëruar vendet perëndimore se ata duhet të jenë të gatshëm të ofrojnë mbështetje afatgjatë për Kievin.

Katër muaj pas luftës së Rusisë në Ukrainë, Shefi i NATO-s Jens Stoltenberg i tha gazetës gjermane Bild se perëndimi duhet të përgatitet për një kohë të gjatë.

“Ne nuk duhet të heqim dorë nga mbështetja e Ukrainës. Edhe nëse kostot janë të larta, jo vetëm për mbështetjen ushtarake, edhe për shkak të rritjes së çmimeve të energjisë dhe ushqimeve”, tha Shefi i NATO-s.

- Advertisement -

Të dielën, presidenti i Ukrainës dhe këshilltarët e tij pohuan se Rusia tani po përpiqet ta bëjë Kharkivin, në verilindje të Ukrainës dhe qytetin e dytë më të madh të vendit, një vijë të re të frontit të luftës.

Brenda pak orësh Ministria e Mbrojtjes e Moskës njoftoi se raketat ruse Iskander kishin goditur një fabrikë riparimi tankesh në Kharkiv. Zëdhënësi i ministrisë pohoi gjithashtu se deri në 20 automjete të dërguara nga perëndimi janë shkatërruar në dhjetë ditët e fundit.

Ndërkohë sulmi i Rusisë në rajonin lindor të Donbasit vazhdon. Banorët në Lysychansk janë të detyruar të strehohen dhe të jetojnë në bodrume në kushte të vështira, duke u përballur me temperaturat e ulëta gjatë natës, ndërsa burimet e ushqimit dhe ujit janë të kufizuara.

Shumica e tyre duan të largohen, porvombardimet e vazhdueshme po e bëjnë lëvizjen thuajse të pamundur.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Nis procesi i votimit në Kukës, 46 mijë qytetarë do të zgjedhin kryebashkiakun

Rreth 46 mijë qytetarë të Bashkisë së Kukësit kanë nisur t’i drejtohen kutive të votimit ditën e sotme për të zgjedhur drejtuesin e ri...

Vrasja e policit, Osmani ndërpret vizitën në SHBA: Sulm i organizuar nga Serbia

Vrasja e policit në Veri, Osmani ndërpret vizitën në SHBA: Sulm i organizuar nga Serbia Presidentja Vjosa Osmani ka ndërprerë vizitën zyrtare në Nju Jork...

Sulmohet polica në Veri të Kosovës, vritet një efektiv, plagoset një tjetër

Një zyrtar i Policisë së Kosovës, me inicialet A.B, është vrarë dhe një tjetër është plagosur në orët e para të së dielës në...

TË FUNDIT

Nis procesi i votimit në Kukës, 46 mijë qytetarë do të zgjedhin kryebashkiakun

Rreth 46 mijë qytetarë të Bashkisë së Kukësit kanë nisur t’i drejtohen kutive të votimit ditën e sotme për të zgjedhur drejtuesin e ri...

Vrasja e policit, Osmani ndërpret vizitën në SHBA: Sulm i organizuar nga Serbia

Vrasja e policit në Veri, Osmani ndërpret vizitën në SHBA: Sulm i organizuar nga Serbia Presidentja Vjosa Osmani ka ndërprerë vizitën zyrtare në Nju Jork...

Sulmohet polica në Veri të Kosovës, vritet një efektiv, plagoset një tjetër

Një zyrtar i Policisë së Kosovës, me inicialet A.B, është vrarë dhe një tjetër është plagosur në orët e para të së dielës në...

Kreu i Emergjencave Civile: Zjarri në fabrikën e bojrave është vënë nën kontroll

Kreu i Emergjincave Civile, Haki Çako, deklaroi në një intervistë për Euronews Albania se zjarri i rënë në fabrikën e bojrave në Maminas është...

Zjarri në fabrikën e bojrave| Situatë kritike, evakuohen banorët, anulohet dasma

Që prej orës 10:30 të mbrëmjes së të shtunës zjarrfikësit vijojnë luftën me flakët që ka përfshirë një fabrikë bojërash në zonën e Maminasit...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×