English

Rusia thotë se zmbrapsi një sulm ukrainase me dronë në Krime

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha se e ka zmbrapsur një sulm ukrainas me dronë në Gadishullin e uzurpuar nga Moska, Krimea, më 7 nëntor.

- Advertisement -

“Nëntë dronë u shkatërruan dhe tetë të tjerë u interceptuan pranë bregdetit të Krimesë në Detin e Zi”, tha Ministria ruse në një komunikatë për media.

Mikjail Razvozhayev, guvernatori i emëruar nga Rusia në Sevastopol, tha se pesë dronë u rrëzuan mbi këtë rajon.

Në Sevastopol është vendosur flota detare e Rusisë.

Razvozhayev tha më vonë se një burrë u lëndua rëndë si pasojë e rënies së copëzave të dronëve të rrëzuar në fshatin Orlivka.

Një korrespondent i Radios Evropa e Lirë në terren raportoi se shpërthimet të ngjashme me to tingujve të shpërthimeve nga raketat e sistemeve të mbrojtjes ajrore mund të dëgjoheshin në mëngjes në qendër të Sevastopolit.

Pretendimet e Rusisë nuk mund të verifikohen në mënyrë të pavarur, ndërsa Ukraina ende nuk ka komentuar rreth këtij sulmi të dyshuar, i cili raportohet të ketë ndodhur vetëm dy ditë pasi Kievi tha se forcat e tij i shkaktuan dëme “të mëdha” bartësit raketor rus në Krimea.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×