English

Rusia vë në listën e të kërkuarve kryeministren e Estonisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sipas të dhënave nga baza e të dhënave e Ministrisë së Punëve të Brendshme ruse, Rusia ka vendosur në listën e të kërkuarve kryeministren e Estonisë Kaya Kalas.

- Advertisement -

“Kaya Kalas, e datëlindjes 1977, është në kërkim me nen të Kodit Penal”, thuhej në bazën e të dhënave të Ministrisë së Punëve të Brendshme të Rusisë, por nuk u saktësua se mbi çfarë baze kërkohej kryeministrja e Estonisë, raporton RIA Novosti.

Një burim i paidentifikuar i tha TASS se ishte hapur një rast kundër Kalas dhe Sekretares së Shtetit të Estonisë, Taimara Peterkopa për “shkatërrimin dhe dëmtimin e monumenteve të ushtarëve sovjetikë”.

Callas më parë e quajti Rusinë një “kërcënim të vazhdueshëm për sigurinë e vendeve perëndimore” dhe bëri thirrje për “izolimin” e Rusisë nga “bota e lirë”, në mënyrë që të gjitha vendet evropiane të ndalonin lëshimin e vizave për rusët.

Përveç kësaj, ajo deklaroi se është “gati të ndryshojë kushtetutën e Estonisë” në mënyrë që t’i privojë rusët dhe bjellorusët nga e drejta për të votuar në zgjedhjet lokale në Estoni, sipas RIA Novosti.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?