English

Salman Rushdie: Humbja e syrit më shqetëson çdo ditë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Salman Rushdie ka folur me detaje rrëqethëse për BBC për atë që kujton nga sulmi i dy viteve më parë, në të cilin u godit me thikë në skenë. Autori fitues i çmimit Booker tha se syri i tij mbeti i varur poshtë fytyrës “si një vezë e zier butë” dhe se humbja e syrit “e mërzit atë çdo ditë”.

- Advertisement -

“Më kujtohet se mendoja se po vdisja,” tha ai. “Për fat të mirë, gabova”.

Sir Salman tha se ai po përdor librin e tij të ri, Knife, si një mënyrë për të luftuar kundër asaj që ndodhi.

Sulmi ndodhi në një institut arsimor në shtetin e Nju Jorkut në gusht 2022, teksa ai po përgatitej të jepte një leksion.

Ai kujtoi sesi sulmuesi erdhi “duke ngjitur shkallët me shpejtësi” dhe e goditi me thikë 12 herë, duke përfshirë në qafë dhe në bark, në një sulm që zgjati 27 sekonda.

“Nuk mund ta kisha luftuar”, tha autori. “Nuk mund të kisha ikur prej tij”.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?