English

Sarkozy kritikon thirrjen e Macron për zgjedhje të parakohshme, paralajmëron “kaos”

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-presidenti francez Nicolas Sarkozy kritikoi presidentin aktual Emmanuel Macron për shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme për parlamentin, duke vlerësuar se kjo përbën një rrezik të madh për vendin dhe presidentin.

- Advertisement -

Sarkozy, i cili ishte president i Francës nga viti 2007 deri në vitin 2012, tha në një intervistë për “Journal de Dimanche” se vendimi i Macron mund ta shtyjë vendin në “kaos” nga i cili do të jetë e vështirë të dalësh, raporton “Euractiv”.

Duke folur për liderët e së djathtës, Sarkozy vlerësoi se kreu i Asamblesë Kombëtare, Jordan Bardella, është i papërvojë dhe do të duhet të kompensojë mungesën e përvojës së tij, sepse nuk ka qenë kurrë në gjendje të menaxhojë asgjë.

Zgjedhjet parlamentare do të mbahen në Francë më 30 qershor dhe 7 korrik dhe sondazhet e fundit sugjerojnë se në Francë e Majta e Bashkuar dhe Bashkimi Kombëtar i ekstremit të djathtë mund të mposhtin koalicionin e Presidentit Emmanuel Macron.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?