English

Seanca e fundit për Donald Trump, kur pritet të jepet vendimi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Argumentet e fundit të të dyja palëve u dëgjuan në Gjykatën e Nju Jorkut, në ditën e fundit të procesit për mashtrim ndaj Donald Trump. Në reagimin e tij, përveçse akuzoi Biden si arkitektin e këtij gjyqi, Trump mbajti një ligjëratë aq të gjatë saqë gjykatësi i kërkoi avokatit të tij që “të mbante nën kontroll klientin”.

- Advertisement -

“Ne e kemi provuar se çfarë është ky gjyq dhe kemi kërkuar një vendim direkt disa herë. Ata nuk kanë fakte, nuk kanë as prova kundër nesh. Miliona e miliona faqe, debate disavjeçare dhe gjithçka e motivuar politikisht”, tha Donald Trump, ish-president i Shteteve të Bashkuara.

Trump ka përsëritur akuzat për korrupsion ndaj kryeprokurores së Nju Jorkut, Letisha Xhejms, e cila ka ritheksuar se Trump shkeli ligjin për disa vite me radhë.

“Kjo çështje nuk ka pasur kurrë lidhje me politikën dhe as ka qenë një hakmarrje personale. Ajo ka të bëjë me faktet dhe ligjin, të cilin Donald Trump e ka shkelur”, tha Letitia James.

Akuza ndaj Trump thotë se kompania e tij bëri deklarata të rreme financiare në periudhën 2011-2022, duke rritur vlerën e aseteve të saj dhe prokurorët kërkojnë 370 milionë dollarë kompensim. Vendimi i gjykatës pritet të jepet më 31 janar.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?