Sëmundja e shkaktuar nga mushkonjat, humbin jetën 1 mijë njerëz në Bangladesh

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Më shumë se 1,000 njerëz kanë vdekur në Bangladesh si pasojë e një sëmundje që po përhapet me shpejtësi.

Që nga janari, 1,017 njerëz kanë vdekur nga sëmundja e shkaktuar nga mushkonjat, duke përfshirë më shumë se 100 fëmijë, me infeksione që janë rritur mbi 208,000, sipas shifrave nga Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve Shëndetësore të Bangladeshit të publikuara të hënën.

Ndërsa ethet e janë endemike në vendin e Azisë Jugore, me infeksione që zakonisht arrijnë kulmin gjatë sezonit të musonit midis korrikut dhe shtatorit, këtë vit rritja e rasteve filloi shumë më herët – nga fundi i prillit.

- Advertisement -

Një sezon i zgjatur që pa temperatura më të ngrohta të kombinuara me reshje të parregullta dhe të dendura krijoi kushte ideale të shtimit për mushkonjën Aedes, e cila mbart sëmundjen e dengut, thonë shkencëtarët.

Fluksi i pacientëve ka tensionuar sistemin e kujdesit shëndetësor të vendit dhe spitalet janë përballur me mungesë shtretërish dhe personeli për t’u kujdesur për ta.

Vdekjet nga shpërthimi janë pothuajse katër herë më të larta se vitin e kaluar, kur vdiqën 281 persona.

Vetëm në shtator, sipas autoriteteve shëndetësore të Bangladeshit, kishte më shumë se 79,600 raste të raportuara dhe 396 vdekje.

LEXONI GJITHASHTU: 

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Krenari të ngremë flamurin shqiptar në SHBA”, flet sherifi shqiptar nga New Jersey

Edhe në SHBA shqiptarët kanë festuar që në orët e para të mëngjesit Ditën e Pavarësisë. Gazetari Denion Ndrenika në një lidhje me Euronews Albania...

Borrell thirrje Kosovës dhe Serbisë nga selia e NATO-s: Zbatoni marrëveshjet!

Përfaqësuesi i lartë i BE-së, Josep Borrell, ka deklaruar se konflikti mes Kosovës dhe Serbisë do të jetë një nga pikat kyçe të diskutimit...

IGJEUM: Do të vijojë përkeqësimi i motit, reshje të dendura në Librazhd

Librazhdi ështe përfshirë nga reshje të dendura shiu që nuk pushojnë prej disa orësh dhe erëra të forta. Po kështu sipas parashikimit të IGJEUM...

TË FUNDIT

“Krenari të ngremë flamurin shqiptar në SHBA”, flet sherifi shqiptar nga New Jersey

Edhe në SHBA shqiptarët kanë festuar që në orët e para të mëngjesit Ditën e Pavarësisë. Gazetari Denion Ndrenika në një lidhje me Euronews Albania...

Borrell thirrje Kosovës dhe Serbisë nga selia e NATO-s: Zbatoni marrëveshjet!

Përfaqësuesi i lartë i BE-së, Josep Borrell, ka deklaruar se konflikti mes Kosovës dhe Serbisë do të jetë një nga pikat kyçe të diskutimit...

IGJEUM: Do të vijojë përkeqësimi i motit, reshje të dendura në Librazhd

Librazhdi ështe përfshirë nga reshje të dendura shiu që nuk pushojnë prej disa orësh dhe erëra të forta. Po kështu sipas parashikimit të IGJEUM...

Katër të vrarë nga sulmet ruse në ndërtesat e banimit në Ukrainë, thotë Kievi

Rusia i ka sulmuar një ndërtesë banimi dhe disa shtëpi private në Ukrainë të martën, duke i vrarë katër njerëz dhe plagosur pesë të...

1304 metra kuq e zi me origam, flet artistja që krijoi flamurin më të madh në botë

Artistja nga Kosova, Arbnora Fejza, emri i të cilës është shkruar tre herë në librin e rekordeve botërore Guinnes ne kuadrin e festes se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×