Senati amerikan miraton projektligjin për mbrojtjen e martesave të të njëjtit seks 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Senati amerikan ka miratuar një projektligj për të mbrojtur martesat e të njëjtit seks, një masë që i përgjigjet shqetësimeve se Gjykata e Lartë mund të anulojë një vendim të vitit 2015 që legalizonte martesat e të njëjtit seks në mbarë vendin.

Projektligji, i cili do të siguronte që martesa e të njëjtit seks të përfshihej në ligjin federal, u miratua të martën me 61 vota, një më shumë se 60 vota që nevojiteshin për të kaluar.

36 senatorë ishin kundër dhe 12 republikanë iu bashkuan 49 demokratëve për miratimin e projektligjit, raportoi AP.

- Advertisement -

Udhëheqësi i shumicës së Senatit, Chuck Schumer tha se projektligji ishte “i pritur” dhe ishte pjesë e “marshimit të vështirë, por të paepur të Amerikës drejt barazisë më të madhe”.

Tani i takon Dhomës së Përfaqësuesve të miratojë propozimin e Senatit, përpara se ai t’i dërgohet Presidentit Joe Biden për t’u nënshkruar në ligj.

Biden vlerësoi votën dypartiake dhe tha se do ta nënshkruante projektligjin “shpejt dhe me krenari”, nëse kalon në Dhomën e Përfaqësuesve.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

KQZ në vështirësi? Celibashi: Paguajmë mirë, por nuk po gjejmë dot operatorë sepse..

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi për “Barometri” në Euronews Albania se pagesat për operatorët janë të mira, por sërish ka mungesa. “Për rekrutimin...

Kreu i KQZ tregon sa para i dha qeveria për implementimin elektronik

"Na janë vënë në dispozicion 850 mln lekë për të implementuar projektin pilot të numërimit elektronik, ne kemi kërkuar më shumë, por kaq na...

Manjani: Partitë, zero interes për informimin e qytetarëve për Këshillat Bashkiakë

Juristi Ylli Manjani tha për “Barometri” në Euronews Albania se partitë nuk kanë interes për të informuar qytetarët për Këshillat Bashkiakë. Sipas tij deri në...

TË FUNDIT

KQZ në vështirësi? Celibashi: Paguajmë mirë, por nuk po gjejmë dot operatorë sepse..

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi për “Barometri” në Euronews Albania se pagesat për operatorët janë të mira, por sërish ka mungesa. “Për rekrutimin...

Kreu i KQZ tregon sa para i dha qeveria për implementimin elektronik

"Na janë vënë në dispozicion 850 mln lekë për të implementuar projektin pilot të numërimit elektronik, ne kemi kërkuar më shumë, por kaq na...

Manjani: Partitë, zero interes për informimin e qytetarëve për Këshillat Bashkiakë

Juristi Ylli Manjani tha për “Barometri” në Euronews Albania se partitë nuk kanë interes për të informuar qytetarët për Këshillat Bashkiakë. Sipas tij deri në...

“14 maji”, Celibashi: Fleta e votimit do jetë më e thjeshtë se në zgjedhjet e 2019-s

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi se fleta e votimit për  zgjedhjet lokale të 14 majit, do të jetë më e thjeshtë se...

EMRAT| Policia heq kamerat e vendosura nga 2 kriminelët në Devoll

Në fshatin Baban dhe në qytetin e Bilishtit policia ka sekuestruar kamera që u përkisnin dy shtetasve me precedentë penalë. Nga kontrolli i komisariatit të...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×