Senati amerikan ndalon Tik-Tok në telefonat zyrtarë të qeverisë 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Senati amerikan ka miratuar një ligj që ndalon punonjësit e institucioneve federale të përdorin aplikacionin Tik-Tok në telefonat zyrtarë.

Në fillim të kësaj jave, Tik Tok u ndalua në telefonat zyrtarë në shtetet e Dakotës së Veriut dhe Iowa, Alabama dhe Utah. Ndësa Teksasi, Maryland dhe Dakota e Jugut kanë shpallur ndalime, raporton Reuters.

Në gusht 2020, Senati miratoi një projektligj që ndalon përdorimin e këtyre aplikacioneve në telefonat në pronësi të qeverisë.

- Advertisement -

Shërbimi i shtypit i Bytedance, i cili zotëron Tik-Tok, ka shprehur shqetësimin e tij për rregulloret e reja të administratës amerikane, për të cilat ata pretendojnë se bazohen në dezinformata dhe se janë të gatshëm të takohen me ligjvënësit amerikanë për të diskutuar hapur për operacionet e kompanisë.

“Ne jemi të zhgënjyer që kaq shumë vende janë bashkuar në miratimin e ligjeve bazuar në thashethemet e pabaza për Tik-Tok, që nuk do të avancojnë sigurinë kombëtare të Shteteve të Bashkuara të Amerikës”, thuhet në deklaratë.

Ligji i ri është masa e fundit e përfaqësuesve të SHBA-së në trajtimin e kompanive kineze dhe për shkak të frikës se Pekini mund të përdorë aplikacionet e tyre për të spiunuar qytetarët amerikanë, sipas Reuters.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Flet avokati i Saimir Tahirit: E ka gruan sëmurë, do kujdeset për fëmijët

Maks Haxhia, avokati i ish-ministrit Saimir Tahiri tha në një komunikim me mediat bashkëshirtja e tij për shkak të problemeve me shëndetin, nuk mund të...

Lirimi i Saimir Tahirit, Berisha: Urdhëri i Ramës, ultimatumit i erdhi fundi

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar në lidhje me lirimin nga qelia të ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri. Gjatë një konference për media, Berisha u...

Përmbytjet në Emilia Romagna në Itali, Bashkia e Tiranës jep 100 mijë euro ndihmë

Bashkia e Tiranës, me propozim të kryebashkiakut Erion Veliaj, ka akorduar 100 mijë euro ndihmë për Rajonin e Emilia Romagnas në Itali, për lehtësimin...

TË FUNDIT

Flet avokati i Saimir Tahirit: E ka gruan sëmurë, do kujdeset për fëmijët

Maks Haxhia, avokati i ish-ministrit Saimir Tahiri tha në një komunikim me mediat bashkëshirtja e tij për shkak të problemeve me shëndetin, nuk mund të...

Lirimi i Saimir Tahirit, Berisha: Urdhëri i Ramës, ultimatumit i erdhi fundi

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar në lidhje me lirimin nga qelia të ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri. Gjatë një konference për media, Berisha u...

Përmbytjet në Emilia Romagna në Itali, Bashkia e Tiranës jep 100 mijë euro ndihmë

Bashkia e Tiranës, me propozim të kryebashkiakut Erion Veliaj, ka akorduar 100 mijë euro ndihmë për Rajonin e Emilia Romagnas në Itali, për lehtësimin...

Konfiskohen pasuritë e Raul Zenunaj, i kalojnë në pronësi shtetit

Gjykatën e Posaçme të Shkallës së Parë kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka konfiskuar pasuritë e Raul Zenunaj dhe personave të lidhur me...

Kimberly West emërohet prokurore në Gjykatën Speciale në Hagë

Ish-prokurorja federale amerikane, Kimberly West, është emëruar prokurore e specializuar në Gjykatën Speciale të Hagës, e cila heton krimet e pretenduara të pjesëtarëve të...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×