Serbia kundër Rusisë: Ndaloni thirrjen për qytetarët serbë që të luftojnë në Ukrainë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vullnetarët e parë nga Serbia kanë mbërritur në rajonin e pushtuar të Zaporizhzhia në Ukrainë dhe kanë filluar stërvitjen si pjesë e një batalioni vullnetar rus, bën të ditur agjencia ruse e lajmeve “Tass”.

“Ne erdhëm për të mbështetur vëllezërit rusë, pasi e mbajmë mend mirë rolin që ata luajtën në Jugosllavi në vitet 1990”, tha një nga vullnetarët serbë.

“Të kujtojmë padrejtësinë që NATO tregoi në raport me Serbinë dhe situatën në Kosovë. Prandaj erdhëm për të mbështetur popullin rus dhe luftën e tij”, ka thënë për agjencinë ruse një nga vullnetarët serbë, me nofkën Dunav.

- Advertisement -

Serbia i ka kërkuar Rusisë të ndalojë reklamat që ftojnë qytetarët e saj të luftojnë në Ukrainë. Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka kritikuar faqet ruse të internetit dhe grupet e mediave sociale për publikimin e reklamave në gjuhën serbe, në të cilat grupi mercenar privat rus, “Wagner” bën thirrje që vullnetarët t’i bashkohen radhëve të tij.

“Pse ju, nga Wagner, telefononi dikë nga Serbia kur e dini se kjo është kundër rregulloreve tona?”, tha presidenti Aleksandar Vuçiç, dje në një transmetim të televizionit “Happy TV” në Beograd.

Nga ana tjetër, ministri serb i Mbrojtjes paralajmëroi serbët që të mos bashkohen me radhët ruse, duke i kërcënuar me “pasoja ligjore”.

Vullnetarët serbë morën pjesë në pushtimin e Krimesë së bashku me forcat pro-ruse në Ukrainë në vitin 2014 dhe 2015 ndërsa, sipas “Reuters” askush nuk ka një ide të numrave të saktë, por dhjetëra serbë janë regjistruar për të luftuar në Ukrainë.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Bisedova me Mira Muratin”- Rama: Përafrimi i legjislacionit me BE bëhet me ChatGPT

Kryeministri Edi Rama tregoi gjatë fjalës së tij në Kongresin e Partisë Socialiste se si legjislacioni me BE do të bëhet në sajë të...

“Negociatat”/Rama: S’tërhiqemi për çështjen “Beleri” edhe sikur Greqia të vërë veton

Kryeministri Edi Rama u shpreh se Shqipëria nuk do të ndryshojë qëndrim për çështjen e arrestimit të kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredi Belerit,...

Të shtëna me armë zjarri në Shkodër, plagoset një person

Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur pasditen e kësaj të premteje në fshatin Guci të Shkodrës. Nga informacionet paraprake bëhet me dije se i...

TË FUNDIT

“Bisedova me Mira Muratin”- Rama: Përafrimi i legjislacionit me BE bëhet me ChatGPT

Kryeministri Edi Rama tregoi gjatë fjalës së tij në Kongresin e Partisë Socialiste se si legjislacioni me BE do të bëhet në sajë të...

“Negociatat”/Rama: S’tërhiqemi për çështjen “Beleri” edhe sikur Greqia të vërë veton

Kryeministri Edi Rama u shpreh se Shqipëria nuk do të ndryshojë qëndrim për çështjen e arrestimit të kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredi Belerit,...

Të shtëna me armë zjarri në Shkodër, plagoset një person

Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur pasditen e kësaj të premteje në fshatin Guci të Shkodrës. Nga informacionet paraprake bëhet me dije se i...

“T’i vënë gishtin kokës”, Rama: Nëse PS ndalon, progresi në rrezik serioz

Kryeministri Edi Rama në fjalën e mbajtur gjatë Kongresit të PS tha se qëllimi i forcës politike që ai drejton është të garantojë progres...

“Kaluam 3 kriza”, Rama: Po mos të ishte për PS-në do ishim kthyer në vitin 1997

Kryeministri Edi Rama tha gjatë fjalës së tij në Kongresin e Partisë Socialiste se Shqipëria kaloi 3 furtuna, tërmetin, pandeminë dhe krizën e çmimeve...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×