English

SHBA 1 milion dollarë për krerët e bandës haitiane të akuzuar për pengmarrje

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar akuza kundër shtatë udhëheqësve të bandave haitiane për përfshirjen e tyre të dyshuar në rrëmbimet e qytetarëve amerikanë.

- Advertisement -

Departamenti Amerikan i Drejtësisë tha të hënën se akuzoi tre shtetas haitianë për komplot për të kryer pengmarrje për rolet e tyre në rrëmbimin e një grupi misionarësh të krishterë pranë Port-au-Prince vitin e kaluar, shkruan Al Jazeera.

Gjashtëmbëdhjetë misionarë amerikanë dhe një kanadez u rrëmbyen në tetor 2021 nga një bandë e fuqishme kriminale e njohur si 400 Mawozo pasi ata vizituan një jetimore në lindje të kryeqytetit Haitian, thanë autoritetet lokale.

Dy liderë të 400 Mawozo – Lanmo Sanjou, i njohur gjithashtu si Joseph Wilson, dhe Jermaine Stephenson, i njohur gjithashtu si Gaspiyay – u akuzuan, tha Departamenti i Drejtësisë së SHBA, së bashku me kreun e bandës Kraze Barye, Vitel’homme Innocent.

Ndërkohë, Departamenti Amerikan i Shtetit ofroi një shpërblim deri në 1 milion dollarë për çdo informacion që do të çojë në arrestimin ose dënimin e Sanjou, Stephenson dhe Innocent. Tre burrat besohet se janë ende në Haiti, tha Departamenti i Drejtësisë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?