English

SHBA akuzon Apple për monopolizimin e tregut të smartfonëve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shtetet e Bashkuara kanë ngritur një padi historike kundër Apple, e cila akuzon gjigantin e teknologjisë për monopolizimin e tregut të smartfonëve dhe shtypjen e konkurrencës.

- Advertisement -

Në padi, Departamenti i Drejtësisë pretendon se kompania përdori kontrollin e saj të iPhone për të kufizuar ilegalisht konkurrentët dhe opsionet e konsumatorëve, shkruan BBC.

Apple është zotuar se do ta luftojë “fuqishëm” padinë dhe i mohon pretendimet.

Padia, e depozituar në një gjykatë federale në Nju Xhersi, pretendon se Apple përdori “një seri rregullash ndryshimi të formës” në një përpjekje për të “penguar inovacionin” dhe “mbytur” konkurrentët.

Në një deklaratë, Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland tha se kompania “minon aplikacionet, produktet dhe shërbimet që përndryshe do t’i bënin përdoruesit më pak të varur nga iPhone… dhe kosto më të ulëta për konsumatorët dhe zhvilluesit”.

Garland shtoi se nëse Apple nuk sfidohet, ajo do të vazhdojë të “forcojë monopolin e saj të smartfonëve”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?